فرمول های ریاضی محاسبه زمان تابش

@M_Ganji#1422
با سلام
از پاسخ شما سپاسگزارم. فقط استاد اگه امکان داره یک نمونه از نمودارهای پرتوافکنی را ارسال بفرمایید تا عملا با آن بیشتر آشنایی حاصل شود.
مجددا سپاسگزارم.

با سلام
جهت محاسبه زمان مناسب تابش با اشعه گاما ، فرمولهای ریاضی محاسبه زمان تابش چی هست؟
با تشکر

سلام و عرض احترام , و عذرخواهی بدلیل تاخیر. مدتی به ناچار از فضای مجازی دور بودم.
ببینید، نموداری وجود داره برای هر چشمه رادیواکتیو که محورهاش اینا هستن: محور عمود عبارت است از مقدار پرتوافکنی به واحد کوری-ساعت در یک SFD معین (چه بسا، SFD ما با این چیزی که نمودار بر اساس اون هست فرق داشته باشه. نگران نباشید.)، و محور افقی، ضخامت ماده تحت رادیوگرافی (مثلا فولاد) هست (حتی اگه جنس قطعه تحت رادیوگرافی هم فولاد نبود هم نگران نباشید. برای تبدیل به ضخامت معادل فولاد، جدول هست). این نمودار برای یک فیلم مشخص با فیلم فاکتور مخصوص خودش و همینطور برای رسیدن به دانسیته فیلم مشخصی رسم شده. مثلا دانسیته 2 . (چه بسا این فیلمی که ما میخواهیم استفاده کنیم، فیلم فاکتور دیگه‌ای داشته باشه. اشکال نداره، نگران نباشید. کلا نگران نباشین. من اینجام. :slight_smile:) ) حالا ابتدا باید با توجه به این نمودار و ضخامت مورد نظر برای رادیوگرافی، ببینیم میزان پرتوافکنی چقدر هست (یادتونه که محورهای نمودار چیا بودن). حالا که می‌دونیم میزان پرتوافکنی چقدر هست، با توجه به اکتیویته چشمه گاما، زمان پرتوافکنی با فرمول زیر بدست میاد:
زمان پرتو افکنی (بر حسب دقیقه)= (مقدار پرتوافکنی بدست اومده از نمودار ضربدر فیلم فاکتور فیلمی که میخواهید ازش استفاده کنید ضربدر SFD که با محاسبه بدست آوردید ضربدر عدد 60) تقسیم بر (اکتیویته چشمه ضربدرفیلم فاکتور دیفالت نمودار پرتوافکنی ضربدر SFD دیفالت نمودار پرتوافکنی)