در یک پروژه چطور می توانم ثابت کنم که قطعه، pwht نشده؟

سلام و خسته نباشید خدمت استاد گنجی
استاد من توی پروژه مشغول فعالیت هستم و پیمانکار ادعا میکنه که یه منهول مخزن ذخیره نفت رو زمانی که من رست بودم pwht کرده و حتی گراف هم براش داره ولی خبر دارم که pwht نشده، چطور میتونم ثابت کنم که قطعه pwht نشده؟

سلام مجدد استاد
یکی از همکارای بنده بالا سر کار بوده ولی میدونم که انجام نشده، میخواستم با دلیل فنی این موضوع رو ثابت کنم

سلام.
قاعدتا شما در جایگاه بازرس کارفرما یا شخص ثالث در این پروژه مشغول به کار هستید. به عبارتی در جایگاه ناظر، بالاسر کار هستید.
در ITP پروژه، چنین مواردی Hold Point محسوب می‌شن.
ITP مخفف Inspection and Test Plan هست. توی اون جدولی اومده که مشخص می‌کنه کدام مراحل کار، Hold Point یا نقطه توقف هست. در چنین نقطه‌ای از کار، حضور بازرس کارفرما و/یا شخص ثالث اجباری است و بدون حضور ایشون، انجام کار ممنوع است.
بنابراین، این عملیات حرارتی پس از جوشکاری، حتی اگر به واقع انجام هم شده می‌بود، قابل پذیرش نمی‌بود، مگر اینکه دلایل متقن، واضح و مستندی بر انجام کار بوده باشه و احراز می‌شد که این انجام کار هم بر اساس و مطابق با دستورالعملش بوده.
ITP رو چک کنید و اگر حضورتون الزامی بوده (که طبیعتا بوده)، ادعای انجام این کار مورد قبول نیست.

3 پسندیده

درود
راه کارگاهی برای مطمئن شدن از انجام عملیات حرارتی اجرای سختی سنجی است. یک دستگاه پرتابل را روی قطعه بزنید اگر در چندین نقطه مختلف، اعداد قرائت شده یکسان بود یعنی تنش زدایی شده است. البته عدد قرائت شده کمی بالاتر از عدد متریال خام است اما تمام نقاط باید دارای سختی یکسان باشند

4 پسندیده

به پاسخ جامع و کامل استاد جاویدان توجه فرمایید.