Usb روش ارتباطیست یا درگاه ارتباطی؟

با سلام، به نظرم usb هردو هست. یعنی وقتی که شما میگید ارتباط این مدار از طریق usb هست، هم روش ارتباط براتون مشخص میشه و هم قسمت سخت افزاری و درگاه ارتباطیش. ولی وقتی که میگن این مدار از طریق spi ارتباط برقرار می کنه، اینکه سخت افزار شکلش چی هست توی ذهن نمیاد. البته که usb قسمت سخت افزاریش مدل های مختلفی داره مثلا USB A یا USB C و یا micro USB.
در مورد ISP در پروگرمر ها هم باید بگم که خود عبارت ISP مخفف In-system programming و به این معنی هست که شما لازم نیست میکرو رو از مدار خارج کنید و پروگرم کنید و بعد مونتاژ کنید. می تونید میکروی مونتاژ شده رو هم با استفاده از اتصالات مخصوص، پروگرم کنید. در واقع نه روش ارتباطی هست و نه درگاه (یعنی شکل فیزیکیش مشخص نیست) و یک قابلیت هست که بعضی از میکرو ها و پروگرمرها دارن.

مهندس کاملا متوجه شدم.همونطور که شما فرمودید USB هم نوعی پروتکل ارتباطیه هم نوعی پورت(توی میکرو های ارم دیدم که خود واحد USB برای تبادل اطلاعات دارند)
و سریال هم ، نوعی پورت و پروتکل هست.که spi , uart , usart , i2c اینها همه نوعی روش از پروتکل سریال هستند و پورت سریال هم که دیگه منقضی شده.

ممنون مهندس

کاملا درسته. دقت داشته باشید که منظور از serial این هست که داده های ۰ و ۱ به صورت سریالی و پشت هم پشت هم ارسال میشن. حالا خود این میتونه uart باشه میتونه spi باشه یا i2c یا ... و این نوع ارتباط در مقابل ارتباط موازی استفاده میشه که قبلا پرینتر ها بهش وصل میشدن ولی الان خیلی وقته که به صورت یک پورت، در کامپیوتر ها وجود نداره.

تشکر

سلام مهندس.فرمودید serial , spiروش های ارتباطی اند.usbروش ارتباطی هست یا درگاه ارتباطی؟
وقتی میگیم usb به serialیعنی چی؟
درگاه ISP روی برد پروگرمر به روش ارتباطی اشاره میکنه؟یا نوع درگاه؟