شیر سه راهه 2 حالته

با سلام و احترام خدمت مهندس رستمی
وقت شما بخیر
یک دستگاه داریم در صنعت حفاری به نام Drawworks که یک قرقره بزرگ هست که کابل حفاری به آن متصل می باشد و بالا و پایین شدن تاپ درایو را کنترل می کند. این دستگاه چند نوع ترمز دارد. یکی از ترمزهای آن برای زمان های پارک استفاده می شود.
سوال من در خصوص شیر مشخص شده است. این شیر 3 راهه دو حالته است اما هم در منوال سازنده و هم روی دستگاه از شیری استفاده شده است که حالتی به غیر از باز یا بسته بودن دارد (عکس شیر پیوست شده است)
لطفا در صورت امکان برای سوال های زیر راهنمایی بفرمایید.

  1. آیا این شیر می تواند بیش از دو حالت داشته باشد؟
  2. عملکرد پیلوت داخلی چگونه است؟
  3. امکان تعویض پورت ورودی و خروجی (با توجه به اینکه بلاک شیر متقارن است) وجود دارد؟
  4. درقسمت بالایی نزدیک ترمز چرا از 2 رلیف ولو استفاده شده است؟
    با تشکر
    مهدی منصوربختسلام
سوال۱ =تعداد حالت‌ شیر کنترل‌ جهت‌ به‌ وضعیت بکارگیری عمل کننده‌ بستگي دارد لذا توقف جک در ابتدا و انتهای‌ کورس فقط نیازمند شیر ۲ حالته است و شیر ۳ حالته ضرورت ندارد .
سوال۲=شیر مورد اشاره‌ شیربرقی با کنترل غير مستقيم يا پایلوتی است‌ که در حقيقت سولونویید به جابجایی یک اسپول کمک کرده‌ و سپس‌ فشار هوای موجود در ورودی‌ شير اسپول اصلی را جابجا و موجب تحريک شیر می شود.
سوال۳=بله در شیر ۳/۲ مورد اشاره‌ امکان جابجایی پورت ورودی و خروجی وجود دارد و شیر ازحالت n.o به n.c و بالعکس تغییر میکند
سوال۴=ریلیف زير سيستم ترمز براي بالانس و کنترل‌ حرکت‌ در زمان جابجایی به‌ طرف زمين و جلوگیری از سقوط است‌ و ریلیف های فشاري بالا براي حرکت‌ با نيروی کافی است‌ که‌ دسترسی به این نیرو مستلزم‌ تامین فشار کافي است‌ پس‌ تا فشار به‌ حد کافی بالا نرود اجازهٔ حرکت‌ به‌ عمل کننده‌ نخواهد داد.
مؤفق باشید

1 پسندیده