اصلاح منبع تغذیه

سلام استاد . وقت بخیر . تو فضای مجازی توصیه هایی دیده میشه مبنی بر اصلاح منبع تغذیه . من یه نمونه عکس خدمتتون ارسال میکنم . آیا این نوع اصلاح را شما توصیه میکنید ؟ آیا میتونه باعث بهبود عملکرد این منبع بشه ؟ متشکرم .
-5848315319398020722_121

1 پسندیده

سلام دوست عزیز، چیزی که من در تصویر میبینم این هست که مقادیر خازن ها تغییر کردن. کلا خازن اولیه میتونه خیلی به جبران افت ولتاژ هنگام جریان کشی کمک کنه و خازن های ثانویه هم باعث اثبات هرچه بهتر خروجی میشن و نوسانات اون رو میگیرن و همچنین جلوی افت ولتاژ رو میگیرن.
ولی همیشه دقت کنید که هرچقدر خازن رو بیشتر کنیم، بهتر نیست. خازن ها بسته به ظرفیتشون یک زمانی برای شارژ و دشارژ نیاز دارن و شما با تغییر مقدار خازن، دارید طراحی اولیه رو تغییر میدید. شاید در این طراحی خاص، کارخانه سازنده خواسته صرفه جویی کنه در قیمت تموم شده و خازن ها رو لب مرز انتخاب کرده و بهتر باشه که مقدار اونها رو کمی بیشتر کنید. ولی قطعا نمیتونه یک قاعده کلی باشه برای همه منابع. بنابراین همیشه در پیروی از این دستورالعمل هایی که در اینترنت پخش میشن، دقت کنید و حتما خودتون آزمایش کنید ببینید که آیا بهتر شد خروجی یا نه؟
مثلا آیا اعوجاج خروجی بهتر شد بعد از اصلاح؟ یا مثلا روی یک جریان خاص، افت ولتاژ بهتر شد؟ آیا اگر به صورت لحظه ای جریان کشی رو خیلی زیاد کنید، سرعت پاسخگویی منبع به این افزایش جریان بهتر شده؟ اگر چند سوال یا همه سوالات مثبت بود، به این نتیجه برسید که اصلاحی که انجام دادید، خوب بوده. وگرنه فقط اتلاف وقت و انرژی بوده.
نکته آخر اینکه، اگر ولتاژ دو سر یک خازن خیلی به ولتاژ ماکزیمم اون خازن نزدیک باشه خوب نیست و تعویض خازن با خازنی که ولتاژ اون بیشتر هست میتونه عمر خازن رو بالا ببره.

5 پسندیده