کنترل ولتاژ ترانس کوره

سلام و عرض ادب
من یک کوره ۱۷۰۰ درجه دارم که متاسفانه قطعات الکترونیکی آن از بین رفته از قطعات موجود در بازار می توانم استفاده کنم؟برای کنترل جریان بالای المنت ها زمانیکه سرد هستند راهکاری وجود دارد؟
ممنون از حسن توجه شما

سلام دوست عزیز، لطفا اطلاعات بیشتری بدید. منظور از کنترل جریان المنت وقتی که سرد هست رو متوجه نشدم. المنت دقیقا مثل یک مقاومت عمل میکنه. بهش ولتاژ میدید، جریان در اون جاری میشه و توان مصرفی مقاومت به گرما تبدیل میشه و داغ میشه. برای کنترل اینکه چقدر گرما ایجاد بشه، معمولا دو روش استفاده میشه، یکی کنترل توان اون المنت هست که میشه محدود کردن ولتاژ دو سر اون. دقت کنید که شما به المنت ولتاژ میدید و جریان خودش جاری میشه و برای کنترل جریان حتما باید ولتاژ رو هم کنترل کنید. (در غیر این صورت قانون اهم نقض میشه که اشتباه هست)
روش دوم که در خیلی از دستگاه های استفاده میشه، استفاده از pwm هست. به این معنی که المنت رو با سرعت زیاد روشن و خاموش میکنن و هرچقدر که نسبت زمان روشن بودن به زمان خاموش بودن، بیشتر باشه، المنت گرمتر میشه. بنابراین با استفاده از یک سیستم کنترلی و سنسورهای دما، میتونن با تنظیم سرعت قطع و وصل شدن ها، دما رو به دمای مطلوب برسونن.

سلام
ممنون از پاسخ شما. المنت از نوع مولیبدن است ولتاژ پایین ۷ولت و جریان ۱۵۰ آمپر بنابر این باید از ترانس استفاده کرد این اهدا در دمای ۱۵۰۰ درجه اندازه گیری شده ولی زمانیکه المنت سرد است مقاومت آن نزدیک به صفر است پس جریان بسیار بالا استفاده می کند به طوریکه جریان اولیه ترانس حدود ۷۰ آمپر می رسد که هم از تحمل ترانس خارج است و هم از کنتور پس یا باید به صورت مرحله ای همانطور که شما گفتید المنت را گرم کنیم تا مقاومت آن به مرور زیاد شود و جریان کم و یا یک فیدبک جریان داشته باشیم که مثلا اجازه ندهد آمپر ورودی ترانس از ۲۰ آمپر بیشتر شود هر زمان خواست از این مقدار تجاوز کند ولتاژ ورودی را کم کند برای انجام اینکار راهکاری وجود دارد ؟

سلام دوست عزیز، شما نیاز به یک مدار soft start دارید. مدل های مختلفی از اون پیدا میشه اگر سرچ کنید و هدف همه اون ها همین هست که از جریان اولیه زیاد جلوگیری کنن.
قطعه ای وجود داره به اسم ntc که از اون هم برای این منظور استفاده میشه. ntc با گرم شدن مقاومتش کم میشه و در لحظه اول که سرد هست، جلوی عبور جریان زیاد رو میگیره و با عبور جریان که کم کم گرم میشه، مقاومتش پایین میاد. (از این قطعه در دماسنج های دیجیتال هم استفاده میشه) فقط دقت کنید که باید ببینید در بازار ntc با مشخصات جریانی که میخواید پیدا میشه یا نه.