ولتاژ ورودی و خروجی ترانس

حتی بعد از خازنای صافی که تو مدار قرار میگیرن؟

من الان مهندس گیر کردم تو همین ترانس اکثرا تو قسمت گرم مدار سه پایه یا بیشتر دارن و من تستشونو نمیدونم که چجوری بفهم ترانس چند ولتی هست؟

بستگی داره چیو می خواید اندازه بگیرید. ولی ماهیت سیگنالی که از یکسوساز بیرون میاد dc نیست.

هر نوع ترانسی باشه؟ حتی اونایی که تو سوئیچینگم استفاده میشه؟
باید ورودیش Ac باشه؟

نه، یکسوسازهای نیم پل و تمام پل رو توضیح دادم. بعد از پل دیود که همون یکسوساز هست، جریان dc نمیشه. بلکه دیگه منفی نمیشه. هنوز هم نوسان داره.
بعد از یکسوسازی یک سری فیلترهایی اعمال میشه که dc میکنه جریان رو.

مهندس الان توی پاور سوئیچنگ بعد از اینکه جریان یکسو میشه همون جریان به ترانس میاد این جریان مگه DC نیست؟

ترانس بر اساس قانون القای الکترومغناطیسی کار می کنه (یعنی حتما باید تغییر شار وجود داشته باشه) و فقط روی ac جواب میده.
یعنی ورودی ترانس باید ac باشه و خروجیش هم ac خواهد بود. برای dc کردن باید مدارهای دیگه ای استفاده بشه.

پس باید قسمت ورودی رو با مولتی متر روی AC بزارم ببینم جریانشو؟

بعد از خازن ها سیگنال تا حد خوبی dc میشه.

بله، هر نوع ترانسی. کلا ترانس از سیم پیچ ها جدا از هم ساخته شده که اتصال الکتریکی به هم ندارن. ولی همه روی یک هسته قرار دارن. شما اگه جریان dc به یکی بدید اتفاقی روی بقیه نمیافته. ولی اگه ac بدید و یا پالس هایی تولید کنید، اونوقت اون سیم پیچ روی بقیه سیم پیچ ها القا انجام میده.

سلام خسته نباشید میشه یه ترانس یه طرف AC باشه یه طرف DC؟ یا از هر دو طرف یکی هستن؟ یعنی اگه یه طرف DC باشه طرف دیگه DC هست؟

شما باید ساختار داخلی ترانسی که دارید تست می کنید رو بدونید. اکثرا ترانس ها جریان سیم پیچ هاشون مهم هست و اندوکتانس اونها. برای تست باید RLC متر داشته باشید که بتونید L رو اندازه بگیرید. تعداد دور های سیم پیچ ها اولیه و ثانویه و کمکی (اگه سیم پیچ آگزیلری داشت) خیلی مهم هستن و باید با RLC متر چک کنید.

ولی خود عملکرد ترانس رو نمی تونید خارج مدار به راحتی تست کنید. می تونید سیم پیچ های داخلش رو تست کنید که سالم باشن و مقدار سلفی و مقاومتی و همه چیزشون اکی باشه. ولی ترانس داخل مدار تست میشه و تستش کار آسونی نیست. مگه اینکه دستگاهی پیدا کنید که برای تست ترانس هست.

ترانس معمولا ولتاژش زیاد مهم نیست. خیلی از ترانس ها به راحتی می تونن برق شهر رو تحمل کنن. ولی جریان و توان ترانس ها خیلی مهم هست.