میتوان ارت ابزاردقیق و ارت الکتریکال را در یک نقطه به همدیگر متصل نمود؟

متاسفانه نتونستم در استاندارد بخشی رو که مشخص کرده میتوان ارت ابزاردقیق و ارت الکتریکال را در یک نقطه به همدیگر متصل نمود پیدا کنم
لطفا راهنمایی کنید.
لطفا کاتالوگ یک نمونه از surge arrester که معمولا در پروژه ها استفاده کردید رو برام بفرستید
ارت ابزاردقیق و ارت الکتریکال رو در اتاق کنترل به هم وصل کنیم یا سر چاه ارت ابزاردقیق؟

1 پسندیده

سمت دیود باید به طرف چاهک برق باشه یعنی از ارت راد برق به سمت ارت راد ابزار دقیق راه نده

جناب نعمتی
در بسته instart، به این نکته اشاره شده

یکی در نظر گرفتن ارت ابزاردقیق و الکتریکال، کاری غیر حرفه ای و خطر افرین هست
که متاسفانه برخی دوستان به اشتباه این کار رو در پروژه هاشون انجام میدهند

سلام.عذر خواهی میکنم که دخالت میکنم در پاسخگوییه مهندس لطفی.فکر کنم به علت اینکه ما سیستم لحظه ای تخلیه بار و با response بالا از ابزار دقیق میخوایم نمیشه که الکتریکال و اینسترومنتال رو با هم در یک نقطه ارت کرد!

البته این استدلال منه و منتظر جواب مهندس میمونم

یعنی شما میگید بهتره که به وسیله ی ارستر دیود هر دو به clean earth متصل بشن؟!

خب پس اگر چنین چیزی هست منتظر میمونیم ببینیم پاسخ چی میشه.
ممنون سوال خوبی بود پرسیدید.

از دیود ارستر یا همون سرج ارستر فقط بین چاهک ارت ابزار دقیق و الکتریکال استفاده میشه

یعنی کلیه ارت های ابزار دقیق رو به چاه ارت ابزاردقیق (IE) وصل میکنیم
و همچنین کلیه ارت های الکتریکال رو هم به چاه ارت الکتریکال (PE) وصل میکنیم

نکته ای که اینجا هست اینه که اگر اختلاف ولتاژ بین چاهک ارت ابزار دقیق و الکتریکال بیشتر از 60 ولت بشود
(مثلا ارت الکتریکال 100 ولت بیشتر از ارت ابزاردقیق باشه)
،خاک همانند یک هادی عمل میکنه و جریانی رو از PE به IE انتقال میدهد که این جریان خطرناکه و آسیب رسان خواهد بود
برای همین فقط بین چاه ارت ابزار دقیق و الکتریکال در یک نقطه از یک دیود بسیار بزرگ به نام دیود ارستر استفاده میکنم و جهت دیود رو هم از IE به PE قرار میدیم
(به جهت دیودی که مهندس در فیلم ترسیم می‌کنند، دقت کنید)
ما این رو میدونیم که دیود جریان رو فقط در یک جهت عبور می‌دهد و ما با این کاری که کردیم، عملا نمی‌گذاریم که حتی در اختلاف ولتاژهای بیش از 60 ولت هم جریانی از ارت الکتریکال به سمت ارت ابزار دقیق وارد بشه

1 پسندیده

البته من شنیدم که ارت رو یکی میکنند
فقط نمیدونستم چطوری؟ اگر مهندس لطفی توضیح بیشتری بدهند خصوصا در رابطه با نقطه ای که دو ارت رو یکی میکنیم خیلی از ابهامات رفع میشه

ر مبحث کابل و گلند مهندس لطفی توضیح دادند که در یک نقطه ارت ابزاردقیق و ارت الکتریکال رو توسط surge arrester به یکدیگر وصل میکنند.
ظاهرا این recomend جدید IEC هستش ولی من نمیدونم کدوم شماره؟
تا کنون هم خودم از این surge arresterها استفاده نکردم و در این رابطه اطلاعات بیشتری نیاز دارم.

1 پسندیده

در خیلی از پروژه های فولاد که همین الان مشغول انجامش هستم ارت ها یکی نشده بود و دائما سیگنال ها فالتی میشد پس از اجرای هم بند شد توسط واحد الکتریکال مشکل کاملا حل شد جالبه بدونین که دو هفته پیش در پتروشیمی تو‌عسلویه که تدریس داشتم همین مشکل وجود داشت و الان پرسنل اونجا دارن همین کار رو انجام میدن و‌مشکل رو حل خواهند کرد

1 پسندیده

پیاده سازی ارت در پروژه توسط واحد الکتریکال انجام میشه لطفا از همکاران واحد برق بخاین موارد رو در اختیارتون بزارن چون این قسمت در حوزه کار ابزار دقیق نیست و من هم کاتالوگی از تجهیز ندارم
دو تا ارت رو در اتاق بهم وصل نکنین تمام ارت های الکتریکال به چاهک برق و تمام ارت های ابزار دقیق به چاهک ابزار دقیق وصل میشه و بعد دو تا چاهک ( یعنی دو تا ارت رادها) بهم وصل میشه
اگه به هم وصل نکنین به علت ایجاد اختلاف پتانسیل خاک همواره نویز روی سیستم ابزار دقیق خواهین داشت

2 پسندیده

@822#72 با سلام خدمت شما. بله خیلیها از جمله خود بنده در این مورد شک و شبهه دارم. ولی دیدم که با کمک spark gap اینکار انجام میشه. و یکسری از دوستان استدلالشون اینه که با وصل شدن همه ارتها به هم امپدانس پایین میاد و میتونه مفید باشه

سلام خسته نباشید
میخواستم بدونم مقادیر ولتاژ و جریان این دیود رو چطور باید انتخاب کرد؟

الزامات ارت در ابزاردقیق بررسی نمی گردد.و مربوط به حیطه الکتریکال هست و الزاماتش در IPS-E-EL-100 آمده است.

در این رابطه در قسمت جعبه تقسیم و وایرینگ توضیح داده شده است. الزامات ارت در ابزاردقیق بررسی نمی گردد.و مربوط به حیطه الکتریکال هست و الزاماتش در IPS-E-EL-100 آمده است.

Picture2

سلام و عرض ادب

جناب آقای مهندس لطفی عکس ارسالی پس از زوم کیفیت خوبی نداره امکانش هست فایل با کیفیت تر یا فایل کدش رو برام ارسال بفرمایید

با سپاس

درود متاسفانه دسترسی به فایل کدش ندارم و این تنها موردی هست که مجاز به share کردنش هستم چون مدرک پروژه هست.

1 پسندیده