نقطه اشباع و فعال ترانزیستور

سلام دوست عزیز، اول سوال آخرتون رو پاسخ میدم. تریستور و ترایاک فقط حالت اشباع دارن و حالت خطی ندارن. برای کم و زیاد کردن توان خروجیشون اونها رو با سرعت قطع و وصل میکنن.
ولی ترانزیستور ها در کنار حالت اشباع، حالت خطی هم دارن. برای بردن ترانزیستور در حالت خطی، باید محاسبات مربوط به اون رو انجام بدید. در واقع ترانزیستور (مثال یک BJT از نوع npn رو میزنم) وقتی که به بیسش جریان وارد میشه، اول در حالت خطی قرار داره و هرچه این جریان بیشتر بشه، ترانزیستور جریان بیشتری رو اجازه میده عبور کنه و در نهایت دیگه به حالتی میرسه که نمیتونه بیشتر از این جریان رو عبور بده و به حالت اشباع میرسه. برای روشن کردن ترانزیستور در حالت خطی باید به کتاب الکترونیک ۱ از دروس مهندسی برق مراجعه کنید تا درک کاملی ازش پیدا کنید و کمی باید درگیر فرمول ها و نقطه کار و بتا و … بشید. (ترانزیستور های FET رو معمولا در الکترونیک ۲ میگن)

>

@mohsenhosseini#5243 در حالت فعال مثل یه شیر موتوری عمل میکنه و در حالت تقویت کنندگی استفاده میشه درسته؟

بله کاملا درسته.

سلام استاد معین .سوالم در مورد نقطه اشباع و فعاله ترانزیستوره.
ترانزیستور در حالت اشباع به عنوان کلید استفاده میشه انگاری مثل یه شیر کامل بازه و یا کامل بسته .و در حالت فعال مثل یه شیر موتوری عمل میکنه و در حالت تقویت کنندگی استفاده میشه درسته؟
حالا سوالم اینه که چه جوری ما ترانزیستورو ببریم به حالت فعال که مثل یه شیر موتوری واسمون عمل کنه و عمل تقویت کنندگی رو انجام بده ؟
حالت اشباع هم که مثل سوئیچ عمل میکنه لطفا بگید

و اینکه آیا تمام قطعات از قبیل فت ها،تریستور و غیره که جزئ این خانواده هستن آیا همین حالت اشباع و فعال واسشون هست ؟