تخمین هزینه پروژه

درتخمین هزینه پروژه در قسمت مطالعات basic گفته شده که میزان خطا 10% در نظر گرفته شود. مثلا اگر در مطالعه مفهومی 100 میلیون دلار هزینه برآورد شود و فاینانس هم 130 میلیون دلار باشد آیا ما این 10% را روی 100 میلیون اعمال میکنیم یا روی 130 میلیون؟ یعنی در حالت 10%+ ، هزینه ما نباید از 130 میلیون فاینانس بیشتر باشه؟ اگر بیشتر شد بایستی دوباره طرح توجیهی بدیم؟
مسئله بعدی اینکه در قسمت سوم فصل اول ضمیمه مربوط به MDL فراشبند را میخواستم که ممنون میشم برام ایمیل کنید.
با تشکر
behnam.farhangdoost72@gmail.com

سلام
در بخش هزینه یابی پروژه ها پس از مسایل فنی و سناریوهای مد نظر ، ابتدا براورد مالی از قبیل چگونگی فاینانس و سرمایه گذاری مطرح میشه .وقتی حرف از میزانن خطای براورد مطرح میشه باید بر روی ماکزیمم لحاظ شود دلیل این امر عوامل پیش بینی نشده در طرحها و میزان سرمایه گذاری هستش چرا که نرخ تورم و تغییرات خصوصا پروژه هایی که در سطح کشور ما هستش بالا و متفاوته و نوسانات مالی زیادی وجود دارد
از طرف دیگر ما در مرحله براورد تابع خطا (+/- 10%) رو فقط روی پارامترهای مالی میبینیم در صورتیکه خطا بالا نباشه نیاز به طرح توجیهی مجدد نیست فقط پارارمترهای مالی و براورد و خصوصا مساله بازگشت سرمایه در تابع زمان برگشت آن (IRR) رو باید به روز نمود در مواردی که خطا خیلی بالا باشد مثلا" 40 درصد و سرمایه گذاری اندک باید طرح توجیهی تغییر کند.
در مورد فایل MDL هم اینجا براتون پیوست میکنم

[upl-file uuid=72bde6ea-559b-4947-bd2a-4b7ccf87465c size=255kB]mdl-farashband.xlsx[/upl-file]