نحوه انتخاب کلاس فیتینگ های ساکتی و تردی برای لوله های SS

سلام و وقت بخیر
سوال بسیار به جایی است. در خصوص استنلس ها استاندارد جدولی رو پیش بینی نکرده لذا یک قضاوت مهندسی باید انجام بدیم. من در قسمت اموزش asme b31.3 حداقل ضخامت ها رو برای استنلس ها بیان کردم . جلوتر برین تو اموزش میتونید ببنید.ولی جدول رو در زیر براتون اتچ میکنم. البته در همین جدول هم مشخص نیست ولی در کل میتونیم بفهمیم که در سایزهای مختلف حداقل ضخامت چقدر هست. در استنلس ها در سایز زیر دو، sch10s مورد استفاده نیست. sch40s وجود دارد که برای این ضخامت براساس sch40 عمل میکنیم

سلام جناب دکتر…طبق جدول 7 در ASME B16.11 مشخص میشود که برای هر ضخامتی برای لوله های کربن استیل باید چه فیتینگی را با چه کلاسی انتخاب کنیم…به عنوان مثال اگر لوله ی کربن استیل ما SCH 160 باشد انگاه فقط میتوانیم از فیتینگ تردی 3000 و یا فیتینگ ساکتیه 6000 استفاده کنیم…حال سوال اینجاست که جدول مربوط به لوله های SS در کجا قرار دارد؟؟…به عنوان مثال از کجا باید بفهمیم که برای یک لوله ی استنلس استیل با SCH 40S , فیتینگ ساکتی یا تردی ای که انتخاب میکنیم باید چه کلاسی داشته باشد…برای لوله ی استنلس استیل SCH 80S چطور؟برای لوله ی استنلس استیل SCH 10S چطور؟
2021-04-14/1618403706-166827-3.png

@saeed#4444
2021-04-28/1619598850-793182-ss.png

اینکه فرمودید “براساس sch40 عمل میکنیم” یعنی چه کلاسی از تردی / ساکتی؟
برای sch هایی که در جدول نیست، کلاس مناسب چیست؟ کلاس متناظر sch بالاتر؟

1 پسندیده

image

به نام یزدان
با سلام واهدای ادب
1- برای اتصالات ساکت ولد و روزه ای برای متریال فولادهای زنگ نزن و پایه نیکل از استاندارد MSS SP-83 استفاده می شود
image

2- برای تعیین کلاس و pressure temperature rating این اتصالات میتوان از استاندارد BS 3799 استفاده نمود که دقیقا مانند فلنج ها در دماهای مختلف فشار قابل تحمل توسط این اتصالات را بیان نموده است
image
image
image

3- همچنین در استاندارد MSS SP-83 جداول فشار بر اساس دما برای کلاس های مختلف نیز ذکر شده است و متریال فولاد زنگ نزن نیز داخل آن می باشد
image

4- به همین دلیل است استاندارد ASME B31.3 در انکس E به این استاندارد MSS SP-83 نیز ریفر داده است
image

1 پسندیده