قطعات smd در برد دیجیتال

سلام خدمت مهندس معین و دیگر دوستان. مهندس میخواستم بدونم در مدار های فرمان قطعات smd زیاد داریم مانند فریت بید و خازن سرامیکی و فکر می کنم مقاومت هم داریم در این پکیج. الان در این مدار میخواستم بدونم چطوری بفهمیم کدوم خازن هست و کدوم فریت. چون تست هاشون هم باهم فرق میکنه و دوسر فریت باید بوق بزنه و دوسر خازن نه. سوال بعدی اینکه برای تست این خازن های smd ایا باید اونها رو از مدار جدا کرد. ضمن اینکه با مولتی متر هم نمیشه این ظرفیت های کوچیک رو اندازه گرفت یعنی باید از lcr متر استفاده کنیم؟ ظرفیت این خازن های مشکی رنگ سرامیکی رو چجوری باید متوجه شیم؟
۲۰۲۲۱۲۱۲_۱۳۰۵۵۷
۲۰۲۲۱۲۱۲_۱۳۰۱۱۷

سلام دوست عزیز، همونطور که خودتون اشاره کردید، دو سر فریت ها باید اتصال کوتاه باشه و دو سر خازن نباید اتصال کوتاه باشه.
برای تشخیص خازن و فریت، اول به نوشته های روی برد دقت کنید. در همین عکسی که ارسال کردید، برای بعضی از قطعات FB نوشته شده که یعنی فریت هستن.
نکته دوم رنگ قطعات هست. خازن ها اکثرا رنگ های به سمت قهوه ای دارن و فریت ها معمولا خاکستری رنگ هستن.
خازن های کوچک روی بردهای دیجیتال اکثرا نقش نویزگیری دارن و اکثرا در صورت اتصال کوتاه مشکل ایجاد میکنن. پس بهترین و سریعترین راه این هست که دو سر خازن ها رو چک کنید ببینید که اتصال کوتاه هستن یا نه.
در زمان تست خازن ها، بعضی وقت ها یک بوق خیلی ریز میشنونید که نشان از سالم بودن قطعه داره. در بسته توضیح کامل تست خازن وجود داره.
برای خازن های بزرگتر، اگر بهشون شک کردید، باید از مدار خارج بشن و تست بشن.
خازن های بسیار ریز، نیازی به lcr ندارن الزاما و به نظر من میتونید پروب سوزنی تهیه کنید که سرشون مثل سوزن تیز و ریز هست و میتونید قطعات خیلی ریز رو باهاش تست کنید.

2 پسندیده