استفاده از GPIO های 0 , 2 و 15در esp12

با سلام
با توجه به این که ماژول ESP12 در زمان wakeup از GPIO های 0 ،2 و 15 استفاده میکنه ،
دسترسی ما رو در زمان اجرای کد از این GPIO ها میگیره ، چطور میشود که در زمان اجرای کد ، ما مثل nodeMcu بتونیم از این خروجی ها استفاده کنیم ؟
یعنی GPIO0 و 2 در زمان روشن شدن ابتدا ، HIGH باشن و LOW ، GPIO15 باشد.
آیا میشود مثل nodeMcu از این خروجی ها استفاده کرد ؟
من در مدارم 4 عدد ورودی دارم و 3 عدد خروجی ، جمعا 7 تا .
آیا GPIO های 6،7،8،9،10،11 قابل استفاده هستند(safe) که جایگزین این 3 (0،2،15) خروجی کنم؟
من یکبار فکر میکنم از GPIO9 استفاده کردم و میکرو هنگ میکرد ، همینطور در nodeMcu از این GPIOها (6،7،8،9،10،11) استفاده نکرده که من تست کنم تا در pcb نهایی از آن ها استفاده کنم.
ممنون میشم راهنماییم کنید که بهترین راه حل برای استفاده از 4 ورودی و 3 خروجی در این ماژول چیست.

وقت بخیر ، من در یک سایت دیدم که به صورت آنالوگ باعث میشه که بشه از این gpio ها به صورت خروجی استفاده کرد ، اما کامل متوجه نشدم که داره چه اتفاقی می افته ، اگر تایید میفرمایید ، ممنون میشم به من توضیح دهید .
https://www.instructables.com/ESP8266-Using-GPIO0-GPIO2-as-inputs/

آیا امکانش هست که این gpio ها رو با مقاومت طبق دیتا شیت pullup و pulldown کنم ؟ و بعدش به عنوان خروجی هم استفاده کنم از این gpio ها ، یا اینکه تداخل میکند ؟

استفاده از esp32 هم بسیار بسیار شبیه esp های دیگر هست و میتونید با بوت لودر خود آردوینو، مشابه قبل روش کد بزنید. آموزش های خیلی زیادی داخل اینترنت وجود داره براش. البته esp32 یک بوت لودر هم داره که با esp-idf شناخته میشه که قدرت خیلی زیادی رو در اختیار شما میذاره ولی کار باهاش سخت تر هست و نیاز به تجربه بیشتری داره.

سلام دوست عزیز، معمولا پین هایی که قابل استفاده نیستن (چه در esp و چه در هر برد دیگری) یا به ادوات دیگری وصل شدن (مثلا به external ram) و یا پین هایی هستن که در زمان روشن شدن میکرو، مشخص میکنن که مود کاری میکرو چیست. برای مثال، ممکن هست صفر یا یک بودن یک پین، در هنگام روشن شدن میکرو، مشخص کنه که میکرو وارد مود پروگرم بشه یا نه.
بنابراین حتی با آموزش ها و تریک ها و ترفند هایی که وجود داره، پیشنهاد نمیشه که از این پین ها استفاده کنید.
من به شما پیشنهاد میکنم که از esp32 استفاده کنید. این چیپ جدیدتر و بسیار پرقدرت تر هست و تعداد پایه های بیشتری رو در اختیار شما میذاره.
اگر مایل نیستید که از چیپ دیگری استفاده کنید، میتونید از مولتی پلکس ها استفاده کنید تا تعداد خروجی ها رو بیشتر کنید.