چند سوال در بحث فلنج Flanges

مطلب بعدی اینکه تفاوت دقیق NIOEC و IPS که هر دو در زمینه های نفتی اسپک تولید کرده اند چیه؟

عرض سلام و احترام
آقای دکتر منتظر دریافت پاسخ سوال ها هستم.
ممنون از شما

آقای دکتر سلام و ارادت
من تا پایان جلسه دوم فلنج ها رسیدم. یه چند تا سوال داشتم.

1- در بحث فلنج لپ جوینت که در جهت جلوگیری از خوردگی گالوانیک فلنج کربن استیل رو به لوله استنلس مستقیما جوشکاری نمی کنیم، چه راهکاری به جهت جلوگیری از خوردگی گالوانیک فلنج کربن استیل لپ جوینت و استاب اند استنلس در محل تماسشون هست؟

2- فلسفه وجود گردن فلنج در فلنج های ولدینگ نک یا نافی فلنج در فلنج های اسلیپ آن چیه؟ آیا صرفا در جهت تغییر ندادن ناگهانی سطح مقطع در محل جوش به لوله و جلوگیری از تمرکزش تنش هست؟

3- طبق توضیحات جلسات قبل باتوجه به تودنده بودن فلنج های Thread باید اسم این فلنج های Screwed Flange باشه. در حالی که اینطور نیست.

4- طبق دستورالعمل شرکت نفت بنا شد تا لوله در سایز های بالای 2 اینچ رو پخ بزنیم. در B16.9 اتصالات جوشی زیر 2 اینچ هم وجود دارد. کاربرد این اتصالات چیه؟

5- یه مطلبی هم هست در مورد لوله های با ضخامت بیشتر از 22 میل که 2 پخ می شدند. در B31.3 و B16.25 مقدار تلرانس زاویه بتا را هم مثل آلفا 2.5 درجه عنوان کرده است اما شما در مطالبتون اونو یک درجه عنوان کردید. خواستم دلیل این موضوع را هم بدونم.

ممنون از شما

@Beykaee#7077

با سلام و احترام
سوالات بسیار خوبی پرسیده شده است ولی بعضا پاسخ بسیاری در آموزش داده شده است.

1- در این case خاص که با هدف کاهش هزینه انجام میشود، معمولا از فیلرهای متناسب با هر دو جنس جوشکاری انجام می شود که پیل گالوانیکی ضعیف تری تشکیل شود. معمولا این فیلرها 309 هستند و اشکال خاصی از اتصال این دو ماده بهم رخ نمی دهدو یعنی بهتر است بگوییم که به دلیل هزینه بالای خرید حاضر به چنین ایراد اشکالی هستیم. ضمنا این دو ماده بصورت مستقیم به هم جوش داده میشوند.

2- در خصوص وجود گردن در فلنج گردن جوشی و اسلیپ ان، برای جلوگیری از تغییر ناگهانی مسیر و ایجاد گردابه از چنین پروفیل استفاده میشود و در ضمنا در کل وجود این دو بخش برای راحت تر کردن عملیات جوشکاری و همچنین عملیات مورد نیاز جوش در پسا جوشکاری است.

3- در واقع تعریف درست رزوه در جایگاه مختلف در آموزش داده شده است ولی به تناسب استفاده و مصطلح بودن در صنعت بعضا جابجا هم عنوان شده است. زبان و فرهنگ استانداردی شامل حال زایایی زبان انگیلیسی نشده و در عمل ممکن است در 80 سال قبل که استاندارد نوشته شده معنای کلمه thread و screw چیز دیگری بوده، لذا برای این امر خیلی سخت گیر نباشید و کنه مطلب را که درواقع یک اتصال یا فلنج رزوه ای است مد نظر قرار دهید.

4- استاندارد ips و یا اسپک nioec در محدوده و اسکپ کاری خود صحبت کرده اند لذا اگر اعلام شده است که درسایزهای زیر 2 این عبارت عنوان شده است، تعمیم جهانی ندارد. برای روشن تر شدن موضوع ملب زیر را خدمت شما عرض میکنم:
کدها و استانداردهای بین المللی حداقل الزامات رو بیان میکنند که در استانداردهای اختصاصی داخلی همچون ips و igs نسبت به اونها سختگیرانه تر هست. در واقع Ips هم برای یک وزارت خونه و در سطح کلان چندین شرکت تابعش صحبت میکنه در حالبکه nioec که برای یک شرکت خاص ( ملی مهندسی و ساختمان نفت) در مجموعه وزارت نفت هست، اسپک سختگیرانه تری نسبت به حتی ips دارد. پس نفی این موضوع که ما در زیر 2 اینچ bw نداریم غلط است. در واقع داریم ips مجاز به استفاده نمی داند.

5- ورژن استاندارد تغییر میکند در ورژنی قدیمی تری که در تدریس مورد استفاده قرار گرفت مقداری که در بسته گفتم درست است. این زوایا مرتبا از سوی استانداردها تغییر میکند.

ممنون از پاسخ های خوب شما.
فقط یه نکته ای که هست ما در محل تماس فلنج لپ جوینت و خود استاب اند با هم خوردگی گالوانیک داریم. درسته؟
و اینکه هندسه ظاهری گلویی یا نافی فلنج که تغییری در مسیر سیال ایجاد نمیکنه که بخواد گردابه ای ایجاد بشه یا نشه؟ من این موضوع رو متوجه نشدم.