مخزن بتنی دفنی یا غیردفنی

سلام
استاد از من خواسته شده که دو مخزن ذخیره آب 10000 مترمکعبی (جدا از هم) طراحی کنم، به من گفتن که سقف مخزن هارو دال نزنم و به خاطر کم کردن هزینه ها و عدم رفت و آمد به صورت سبک (سقف خرپایی) اجرا کنم، ابعادی که خودم در نظر گرفتم عرض 18 متر ، ارتفاع 4.5 متر و طول حدود 125 متر و هر 25 متر هم یک دیوار عرضی میزنم. البته به من گفتن که ارتفاع رو 6 متر بگیرم.

• حالا سوالی که دارم اینه که این مخزن هارو دفنی (زیر تراز زمین. مثلا روی سطح دیوار حدود 20 تا 50 سانت بالاتر از زمین بیاد) اجرا کنم یا روی زمین (یعنی تراز بالای فنداسیون روی زمین باشه) اجرا کنم، یا نیمه دفنی اجرا کنم. (بحث هزینه ها مد نظر کارفرما می باشد مثل هزینه حفاری)

• آیا ارتفاع 4.5 متر بهتر است اجرا کنم یا 6 متر (اصلا این ابعادی که در نظر گرفتم خوب است یا نه)

• آیا در این مخازن میشود از سقف خرپایی استفاده کرد یا حتما باید دال باشد (البته در ابتدا قرار بود دال بزنیم و عرض کانال رو 6 متر گرفتیم که دیگر نیاز به ستون نداشته باشیم.

• آیا برای طراحی باید سازه کلی را در نظر بگیرم یا میتوان بخشی از آن را طراحی کرد.

درود بر شما دوست عزیز ، من مطالب که فرمودید خواندم ، در حالت کلی ابعاد مخزن همانطور در جلسات مقدماتی توضیح دادم به خیلی از عواملی همچون عامل فرایندی و هیدرولیکی ، وضعیت ژئوتکنیکی خاک ، وضعیت زمین و جغرافیایی ، هزینه ، اهمیت پروژه و عوامل پدافندی … بستگی دارد که بدون اطلاع از پروژه نمی توان مشخص نمود لذا اگر بخواهم سوالات به ترتیب پاسخ بدم باید عرض کنم که :

• مخازن دفنی بطور معمول هزینه بیشتری دارد ولی همونطور پیشتر نیز عرض کردم همین هم نمی توان بطور دقیق حکم داد به عنوان نمونه، شاید بابت غیر دفنی کردن همین سازه، متحمل هزینه بیشتر بابت پمپ ها و هزینه ساخت pump stations یا همون پمپ خانه ها شوید که حتی گاهی همین مساله به ظاهر ساده منجر به جلسات متعدد با کارفرماشود.
    -سوال دوم هم کاملا درست همانند سوال قبلی است قطعا ارتفاع بیشتر هزینه قالب بندی ، اجرای بیشتر واز لحاظ طراحی نیز لنگر و نیروی برشی و احتمال واژگونی … بیشتر ایجاد کند، اما همین موضوع گاها به سبب نیاز پروژه ، اتفاقا ارتفاع بیشتر هزینه جانبی کمتری هم بتواند ایجاد کند.
  • بنده اجرای آن را به علت زنگ زدگی و باربری کمتر جایز نمیدانم ضمن اینکه زمان بیشتر و هزینه بیشتر متحمل می کند که باز هم بدون جزییات نمی توان نظر قطعی داد. اصولا سقف سبک در مبحث مخازن ذخیره بی معناست.
    -بسته به مشخصات مخزن دارد ولی توصیه می شود اگر از نرم افزار مهندسی استفاده می کنید ، کل سازه طراحی شود .
    در پایان شخصا انتظار از دوستان این است از بخش طراحی و محاسبات بیشتر پرسیده شود هر چند در خصوص سوالات جانبی تلاشم این خواهد بود با توجه به تجربیات ،راهنمایی برای شما عزیزان باشم اما در هر صورت از بحث های محاسباتی بیشتر استقبال می کنم. :bouquet:
1 پسندیده