فصل ترسیمات دو بعدی - حل تمرین - بخش سوم

عرض سلام، ادب و احترام خدمت مهندس بخاخ بابت دوره ی خوبی که تدارک دیدند.پیش از هر چیز بر خودم می بینم که بگم بیان شما بسیار شیوا و فهم مطالب با توجه به این موضوع بسیار ساده و آسان هست. فکر میکنم علم، تجربه و دانشی که شما نسبت به این نرم افزار دارید بسیار زیاده اما در این دوره درصد بسیار کمی رو با ما به اشتراک گذاشتید و با تمام وجود دوست داشتم مدت زمان دوره بیشتر می بود و ساعات بیشتری رو سر کلاس شما می نشستم و از تجربیات شما استفاده می کردم. امیدوارم در دوره های بعدی این مطلب رو مد نظر قرار بدید.
اما در رابطه با دوره، فکر میکنم در حل تمرین سوم فصل ترسیمات دو بعدی اشتباهی رخ داده. در قسمتی از ترسیم یک زاویه ی بیست درجه وجود داره که فکر میکنم با توجه به ترسیم شما این زاویه بصورت چهارده درجه ترسیم شده اما از اونجایی که در انتهای ترسیم مقادیر رو مشخص نکردید متوجه این موضوع نشدید. این ترسیم سه ضلع با زوایای صد و بیست درجه داشت که به یک دایره میانی متصل می شدند. شما برای اتصال اضلاع یک خط رو مستقیما از هر ضلع به دایره میانی متصل کردید که نتیجه اون یک زاویه چهارده درجه خواهد شد.
اما هدف از این پیام چیز دیگه ای بود. من برای ترسیم اون خطوط به گونه ای که یک زاویه بیست درجه رو ایجاد کنن مشکل داشتم. اگرچه که تونستم اونها رو رسم کنم اما به هیچ وجه حرفه ای نبود (انگار که به جای دستگاه سی ان سی از اره مویی استفاده کرده باشم). شیوه ترسیمش رو در تصویر توضیح دادم: همون دایره ها رو کپی کردم، یک صلیب در مرکز دایره ترسیم کرم، سپس دو خط تحت زوایای هشتاد و صد ترسیم کردم، سپس دو خط و خط میانی رو متصل کردم و با چرخش روی ضلع ها قرار دادم.
امیدوار بودم شما مسیر یا ابزار مناسبی برای انجام این کار توصیه کنید.
فایل ها رو ضمیمه کردم.
4.pdf (99.5 کیلوبایت)
4-1.pdf (99.3 کیلوبایت)

Screenshot (70)

درود بر شما جناب مهندس وقت بخیر .
از اینکه این دوره مورد استفاده جنابعالی بوده کمال تشکر و سپاس رو دارم . روش ترسیم موضوع که فرمودید به وسیله بدست اوردن tan (تانژانت) ظلع مجاور بر دایره ترسیم شده و در البته روشهای متعدد بسیاری نیز وجود دارد . با فعال نمودن ابجکت های osnapتایپ حروف osو اینتر میتوانید گزینه ها را فعال کنید و از این روش استاده کنید.

روش دیگر برای ترسیم خطوط با زاویه ۲۰ درجه شما میتوانید پاره خطهای تود را ترسیم کنید و برای بدست اوردن دایره در انتهای محل تلاقی پاره خطها از فرمان fillet استفاده کنید .