طریقه ی کارکرد وتعمیر یا جاگذاری تاچ دستگاه

سلام استاد من حقیقتش کارکرد اون قسمت تاچ هر دستگاهی رو نفهمیدم چه جوریه مثل یه کلید عمل میکنه یعنی مثلا یه مثبت یا منفی میاد واونو برمیگردونه با عمل تاچ ؟به میکرو
اگر با عدم عملکرد تاچ مواجه شدیم چه جوری تست کنیم اون قسمت رو مثلا با جمپر یاچیزه دیگه ای ؟
من با دستگاه بخوری مواجه شدم که یه دونه k نوشته بود انگار ورودی به تاچ بود بعد همه برگشتی تاچ به میکرو بود که سر برگشت به میکرو از همه آیکون های تاچ یه مقاومت بود و هیچ دکمه یا آیکون تاچی عملکردی نداشت و هیچ کدوم کار نمیکرد
باشاسی میتونم هر کدوم یه منفی بدم اونو جایگزین تاچ کنم ؟دقیقا ما با انگشت زدن چه کاری انجام میدیم البته تو دوره گفتین خازن شارژ میشه ولی اینجا صدق نمیکنه به زبون ساده تر توضیح میدین قضیه چیه مخصوص تاچ های لوازم خانگی یا مثلا آیفون تصویری میگم که بازدن هر آیکون تاچ یه عملکردی داره دستگاه ،ممنون میشم راهنمایی کنید به صورت عملی وبرای تست وجایگزینی اش هم چیکار کنیم که من در این دستگاه یه کابل فلت از برد به قسمت تاچ وصل وتاچ هم چیزی نداشت باچسب به تلق دستگاه چسبیده بود که گفتم بکندم خراب میشه ونمیتونستم بکندم چسب شو وببینم زیر اون چیکار کرده

سلام دوست عزیز، کلید های تاچ رو معمولا با دو روش در مدارها استفاده میکنن. روش اول که متداول ترین روش هست اینگونه هست که یک مدار دیگری وظیفه تشخیص تاچ رو بر عهده داره و فقط یک سیگنال ۰ یا ۱ تولید میکنه و اون سیگنال به میکرو میره. اکثر دستگاه ها اینطوری کار میکنن و شما میتونید با دنبال کردن پایه ای که به ورودی میکرو رفته و دنبال کردن مدار، به دنبال خرابی بگردید وچونکه میکرو ۰ و ۱ دریافت میکنه، حتی اگر مدار تاچ تعمیر نشد هم میتونید با سوییچ و یا مدار تاچ دیگری جایگزین کنید.
روش دیگر که معمولا در تاچ های خاصتری استفاده میشه به اینصورت هست که تشخیص تاچ در خود میکرو انجام میشه. بعضی میکرو ها قسمت ورودی تاچ دارن که فقط کافیه شما با یک مدار مشخص که در دیتاشیت موجود هست، تاچ رو با ترک های مسی روی pcb بسازید و بعد اون مسیرهای مسی رو به میکرو وصل کنید و بقیه ماجرا در خود میکرو انجام میشه. این روش که کمتر هم ازش استفاده میشه، تعمیرات رو سخت تر میکنه چون شما نمیتونید میکرو رو تعویض کنید و ورودی های تاچ میکرو هم ۰ و ۱ نیستن و آنالوگ هستن. بنابراین باید خود مسیر های مسی و قطعات سر ورودی تاچ رو تست کنید و سعی کنید خرابی رو پیدا کنید. ولی معمولا از روش اول استفاده میشه.

ممنون