ماژول پروفیباس ۱۲۰۰

سلام وقت شما بخیر.مهندس من یه پروژه دادم می خوام از ۱۲۰۰ استفاده کنم،اتاق کنترل تا تجهیزات فاصله ش حدود ۴۰۰ متر هستش ،من نظر خودم اینه که از طریق شبکه پروفیباس این کار رو انجام بدم.حالا اگه بخوام ماژول پروفیباس کنار cpuبذارم باید از ماژول پروفیباس دیگه مثل همین ماژول اون طرف استفاده کنم یا همچین چیزی نمیشه،باید از یه ریموت io مختص ۱۲۰۰ استفاده کنم؟فقط اگه میگید ریموت ioمدلش هم بگید(گفتم اگه از پروفینت استفاده کنم بیشتر از صد متر که نمیشه و باید از دو سه تا ریپیتر استفاده کنم.اصلا همین جا یه سوال آیا میشه از پروفینت استفاده کرد و چند تا ریپیتر بهش اضافه کرد؟یا اصلا درسته که مثلا بیام از اینترنت رادیویی به عنوان این انتقال استفاده کنم)

سلام وقت بخیر
بنظرم کل سیستم کنترل رو کنار تجهیزات بگذارید و کامپیوتر و سیستم مانیتورینگ رو با روشهای زیر به سیستم کنترل ارتباط بدید
1-ز لینک رادیویی استفاده کنید که من پیشنهاد نمیکنم چون مطمین نیست و باید حتما دید مستقیم داشته باشیددکل بزنید و …
2- از 2 تا مبدل فیبر نوری در دو طرف استفاده کنید که سیگنال رو با فیبر نوری منتقل کنید
3-از 3 تا رپیتر استفاده کنید ولی من پیشنهاد نمیکنم ، چون محل نصب و کابل تغذیه و…رو باید در نظر بگیرید
4-از پروفیباس استفاده کنید کنار پی ال سی یک کارت پروفیباس بگذارید تو کامپیوتر هم یک کارت پروفیباس بگذارید
اگه بخواید پی ال سی در اتاق کنترل باشه کنار پی ال سی یک کارت پروفیباس بگذارید اونطرف یک ریموت io پروفیباس بگذارید مثل et200s ,et200m,et200sp حتی et200m و لزومی ندارد کارتهای ریموت io از نوع پی ال سی شما باشند
موفق باشی

1 پسندیده

مهندس فکر میکنم مورد چهارم که فرمودین از همه مطمئن تره،فقط اینکه میفرمایید که کنار سی پی یو ۱۲۰۰ کارت پروفیباس بذارم رو متوجه شدم ولی اینکه توی کامپیوتر رو هم کارت پروفیباس بذارم و متوجه نشدم لطفا بیشتر برام توضیح بدید.
یه سوال دیگه هم اینه که چطوری میشه مثلا ریموت ioمن زیمنس هستش و من میتونم هر کارت از برند دیگه ای مثلا دلتا رو بهش اضاف کنم،لطفا اگه امکانش هست توی تیا یه بار انجام بدید ممنون میشم.

The CM 1243-5 DP master module supports the following additional communications
services:
● S7 communication
– PUT/GET services
The DP master functions as a client and server for queries from other S7 controllers or
PCs via PROFIBUS.
– PG/OP communication
The PG functions allow the downloading of configuration data and user programs from
a PG and the transfer of diagnostics data to a PG.
Possible communications partners for OP communication are HMI panels, SIMATIC
panel PCs with WinCC flexible or SCADA systems that support S7 communication.

سلام وقت بخیر
کارت CM 1243-5 DP master برای PLC S7 1200 بگیرید
6GK7 243-5DX30-0XE0

برای کامپیوتر هم کارت CP 5612 میتونید استفاده کنید
6GK1561-2AA00
موفق باشی

خیلی ممنونم بابت توضیحات.
مهندس لطفا در مورد hmi connection وs7 connection وtcp connection یه توضیح به من بدین فرقشون باهم چی هستش؟

مهندس برای اجرای سیستم اسکادا می تونم تیا رو از اینترنت دانلود کنم و استفاده کنم آیا مطمئن هست؟

سلام وقت بخیر
بله میتونید از اینترنت دانلود کنید تفاوتی نداره
hmi connection ارتباط بین سیستم hmi و plc هست
s7 connection ارتباط بین چند سیستم PLC S7 هست
tcp connection ارتباط TCP IP بین چند سیستم هست
موفق باشی

مهندس یعنی اگه چند تا پی ال سی با یه اچ ام آی هم باشه ارتباطش میشه s7 connection?

سلام و درود خدمت شما
بله، شما میتونید حالت های مختلفی رو اجرا کنید مثلاً چندین hmi و PLC رو باهم شبکه کنید با توجه به نیاز پروژه تون.
با توجه به حساسیت و شرایط های دیگه … میتونید از کارت های پروفیباس دلتا یا برند دیگه استفاده کنید که خیلی پروژه شمارو اقتصادی می‌کنه
بازم ذکر میکنم تمام جوانب رو بسنجید و در آخر قیمت رو لحاظ کنید.

برای چگونگی اجرا هم میتونید به منوال خود تجهیز رجوع کنید.

موفق باشید :raised_hand:

اگه شما چند تا PLC و یک HMI دارید و این PLC ها ارتباط دیتا با هم ندارند شما چند hmi conection دارید و s7 connection ندارید چون PLC ها با هم ارتباط ندارند
موفق باشی