تعمیر اصولی لامپ کم مصرف

سلام استاد معین وقت بخیر تو اون جلسه ای که لامپ ال ای دی تعمیر کردید ما بلاخره نفهمیدیم که روش اصولی تعمیر لامپ ال ای دی چیه جمپر مقاومت که گذاشتید دود کرد تعویض خوده ال ای دی سوخته تعویض کل چیپ بلاخره بخوایم تو این حوزه کار کنیم باید چیکار کنیم این تجربی ها که به آدم نمیگن چیکار کنیم یه روش واصول تعمیری و بگید که هم یه هفته بعده تعمیر برنگرده وطبق این متد شما کار کنیم ممنون

2 پسندیده

سلام دوست عزیز، شاید مشکلی در تدوین وجود داشته در این قسمت. من لامپ های ال ای دی رو در یکی از جلسات بررسی کردم به این دلیل که بحث خیلی داغی در اینترنت داشتن و تمامی آموزش ها در مورد اونها صد در صد اشتباه بود. به طور خلاصه نکات رو اینجا میگم:
اول اینکه وقتی یک led میسوزه، اگر دو سرش رو اتصال کوتاه کنید، ولتاژ اون روی بقیه led ها نمیافته. این کاملا اشتباه است. یک led در واقع یک دیود هست که ولتاژ دو سرش رو خودش مشخص میکنه. مثلا ۰.۷ ولت در بسیاری از دیود های معمولی. پس این آموزش هایی که میان مقاومت میذارن و با کمال تعجب محاسبات مقاومت رو هم انجام میدن، کاملا اشتباه هستن. من در این قسمت سعی کردم نشون بدم که استفاده از مقاومت کاملا اشتباه هست.
حالا سوال پیش میاد که اگر led رو اتصال کوتاه کنیم، چی میشه؟ بالاخره یک چیزی از مدار کم کردیم و باید تاثیری داشته باشه. پاسخ این هست که منابع تغذیه استفاده شده در لامپ های ال ای دی، منبع جریان هستن و نه منبع ولتاژ.
به این معنی که به جای اینکه ولتاژ رو ثابت نگه دارن، جریان رو ثابت نگه میدارن.
یک منبع ولتاژ مثلا ۵ ولت، میاد ولتاژ رو روی ۵ ولت نگه میداره و جریان بسته به خود مدار مشخص میشه. منبع جریان هم دقیقا شبیه همین هست. جریان رو ثابت نگه میداره و ولتاژ خود به خود توسط خود مدار مشخص میشه.
پس وقتی که یک ال ای دی کم میکنیم، جریان ثابت میمونه و ولتاژ خود به خود کم میشه.

حالا سوال پیش میاد که چرا وقتی ال ای دی رو اتصال کوتاه میکنیم، لامپ خیلی زود دوباره خراب میشه؟ دلیلش این هست که عمر لامپ تموم شده. وقتی یکی از ال ای دی ها میسوزه، در واقع همه ال ای دی ها نزدیک به تموم شدن عمرشون هستن. شما حتی اگر ال ای دی رو تعویض هم کنید به زودی میسوزه اون لامپ.
پس بهترین روش برای تعمیر لامپ ها چیه؟ بهترین روش اینه که همه ال ای دی ها رو تعویض کنید با ال ای دی های مشابه همون لامپ. به هیچ عنوان هم از مقاومت استفاده نکنید که آتش سوزی ایجاد نکنید.

2 پسندیده

ممنونم جناب معین دست شما درد نکنه