ولتاژ خروجی قابل تنظیم

سلام مهندس
اگه یه لاین ولتاژ 12 ولت و قابلیت جریان دهی 17.5 امپر داشته باشیم چطوری متغیر 0 تا 12 ولت کنیم ؟
اگر از قانون اهم استفاده کنم از پتانسیومتر 0.685 باید استفاده کنم نظر شما چیه مهندس ؟

البته اين پتانسيومتر براي حىاكثر جريان هست . شما چی پیشنهاد میکنید؟

سلام دوست عزیز، استفاده از مقاومت و پتانسیومتر برای کاهش ولتاژ کار درستی نیست. به این دلیل که مقدار زیادی از توان رو تلف میکنه و به گرما تبدیل میکنه و دلیل دوم اینکه دقتش خیلی پایین هست. فرض کنید که شما با یک تقسیم مقاومتی، ولتاژ رو نصف کردید. حالا اگر این ولتاژ رو به یک مصرف کننده دیگه بدید، خود اون مصرف کننده یک مقاومتی داره و مدار شما رو عوض میکنه و دیگه ولتاژ نصف نخواهد بود.
اگر دقت ولتاژ برای شما مهم هست برای کاهش ولتاژ شما باید از رگولاتور ها استفاده کنید. رگولاتور ها خودشون دو نوع اصلی دارن که یا خطی هستن و یا سوییچینگ.
خطی ها ولتاژ رو با ایجاد گرما میارن پایین ولی دقیق هستن. با جریان مد نظر شما توان اتلافی بیش از حد بالا میره و مناسب نیستن.
سوییچینگ ها با قطع و وصل سریع ولتاژ، مقدار ولتاژ موثر رو کاهش میدن. شما باید از این نوع استفاده کنید.
جریان ۱۷.۵ هم خیلی بالا هست و برای این جریان باید دنبال رگولاتور مناسب بگردید ولی مثلا این مدل
https://eshop.eca.ir/ماژول-تغذیه-ولتاژ-و-شارژ/2154-ماژول-مبدل-dc-dc-lm2596-کاهنده-خروجی-123v-30v-3a.html
تا ۳ آمپر رو تامین میکنه و ولتاژ رو میتونه تا ۱.۵ ولت کم کنه.

سلام مهندس
من میخوام از این 12 ولت بصورت متغییر 0 الی 12 قابل تنظیم استفاده کنم و فیکس نباشه تا برای هر مصرف کننده ایی استفاده کنم و این خط ولتاژی جریان زیادی رو میتونه تحمل کنه ولی من در ان حد نیاز ندارم چه کمکی میتونید به بنده کنید؟

دوست عزیز، پاسخ من رو مجددا مطالعه کنید. برای کنترل ولتاژ شما باید از رگولاتور استفاده کنید که یا خطی هست و یا سوییچینگ. اون لینک که براتون ارسال کردم هم یک نوع مبدل کاهنده ولتاژ سوییچینگ هست که روش یک پتانسیومتر برای تنظیم داره و میتونید ولتاژ رو باهاش کم و زیاد کنید.
اگر همچنان براتون سوال باقی مونده، لطفا کاربرد اصلی ای که دارید رو مطرح کنید. گفتید که ولتاژ بین ۰ تا ۱۲ قابل تنظیم باشه. بیشترین مقدار جریان مورد نیازتون چقدر هست؟
این منبع ۱۲ ولت اصلی که قصد کم کردن ولتاژش رو دارید، خودش چقدر جریان میتونه تامین کنه؟

سلام مهندس جواب سوالم رو گرفتم .تشکر