مقاومت با پنج نوار رنگی

درود استاد معین یک مقاومت با پنج نوار رنگی در خواندن مقدار مقاومت از روی رنگ بنذی دچار مشکل شدم این مقاومت از سمت راست اولین رنگ مشکی هست و دومین رنگ طلایی خب در جدول من مقاومتی ندیدم که رنگ دوم طلایی باشد پس از سمت چپ شروع به خواندن کردم اولین رنگ از چپ قهوه ای و دومی سبز و سومی نارنجی و چهارمی طلایی تا اینجا درست اما رنگ آخر یا پنجم میشود مشکی که در جدول رنگ آخر مشکی وجود ندارد یا لااقل من ندیدم
20231126_090508
20231126_090448

با سلام وکسب اجازه از استاد معین.به نظرم نوار مشکی در انتها بدین معنی است که عدد بدست آمده را به ۱۰ به توان منهای یک ضرب کنید.یعنی مقاومت مورد نظر شما۱۵۰۰ اهم یا یک ونیم کیلو است.واگر به جای رنگ سیاه قهوه ای باشد باید عدد بدست امده به ۱۰ به توان یک ضرب شود واگر قرمز بود به ۱۰ به توان ۲ ضرب شودو…

1 پسندیده

درود دوست عزیز ممنون. سوال پیش آمده که رنگ آخر مگه مقدار خطای مقاومت نیست ؟ ممنون میشه جدول این نوع مقاومت رو ارسال کنید چون خودم جدولی که نوار آخر مقاومت مشکی باشد پیدا نکردم

سلام دوست عزیز، نوار پنجم در مقاومت ها نسبتا کم کاربردتر است و نحوه خواندن مقاومت های ۵ رنگ متفاوت هست. ولی رنگ مشکی برای نوار پنجم کمی عجیب هست. شما با مولتی متر این مقاومت رو اندازه گرفتید؟ مقدارش چقدر هست؟
من دو تا رفرنرس برای شما ارسال میکنم برای مقاومت های ۵ رنگ:

در هردوی این رفرنس ها، رنگ مشکی برای نوار آخر وجود نداره.
من در اینترنت سرچ کردم و یک نفر که سوال مشابهی پرسیده بود رو پیدا کردم:

پاسخ یکی از کامنت ها جالب بود. بعضی کارخانه ها برای تحویل سفارش های یک دستگاه خاص، ممکن هست که یک نوار مشکی رنگ در انتها قرار بدن که نشون بدن این قطعه مقاومت هست و با قطعه دیگری اشتباه نشود.
به هر حال، کارخانه های زیادی مقاومت تولید میکنن و من مواردی رو دیدم که رنگ های عجیب و غیر استاندارد استفاده شده باشه. شاید این قطعه هم یکی از همون موارد باشه.

1 پسندیده