مقایسه استاندارها

سلام
۱- آیا اگر برای یکESDV که fire case است استاندارد API 607/6FA ذکر شود دیگر نیازی به استاندار API 598 نیست؟
منظور اینکه در API 607 /6FA آیا تست هایی مانند های پرشر و لو پرشر انجام میشه اگر میشه قاعدتا نباید به 598نیازی باشه

۲- تفاوت دو استاندار API 607و 6FAچیست؟

۳- استاندارهای مطرح شده بالا برای ESDVصرفا برای تست هستند؟ یعنی برای ساخت بایدAPI 6D فالو شود؟

1 پسندیده

سلام و عرض ادب

خیر باید API 598 اعلام شود. این استاندارد تست های روتین را شامل میشود در صورتیکه استاندارد API 6FA و API607 استانداردهای تستهای خاص آتش هست هستند.

تست هایی که عنوان کردید بصورت مجزا یکبار در کیس عادی و یکبار در حالت تحت شعله انجام میشود. دقت بفرمایید که این موارد تستهای تکمیلی هستند ولی API 598 برای هر ولو روتین تست است.

API 607 ​​معیارهای تست آتش را برای شیرهای ربع گرد با نشیمنگاه غیرفلزی تحت فشار هست، در حالی که API 6FA الزامات آزمایش آتش را برای شیرهای API 6A و API 6D (شیرهای خطوط انتقال) است. ضمنا API 6FA برای شیرهای با نشیمنگاه فلزی هست.

استاندارد API 6D ، استاندارد طراحی و ساخت هست و در هر حالت برای خطوط انتقال باید فالو آپ بشود

۱- فرمودید که 607برای ولوهای ربع گرد و 6FAبرای شیرهای خطوط انتقال است. یعنی شیرهای خطوط انتقال ربع گرد ندارند یعنی بال ندارند؟

۲- کلا ولوهای خطوط انتقال چه فرقی با سایر ولوها دارند؟

۳- اگر ولوی fire case بود و جز خطوط انتقال بود ونشمینگاه غیر فلزی داشت در این صورت تحت چه استانداری چک میشود؟

۴- اگر ولوی فایر کیس در خطوط انتقال بود و ربع گردد بود مثل بال، در این صورت 607 شاملش میشه یا 67A?

5- ولوهای فایر کیس باید کلاس نشتی بالایی داشته باشند فرمودید استاند 6FA برای خطوط انتقال با تشمینگاه فلزی است. اگر نشیمنگاه فلز ی باشو آیا کلاس نشتی پایین نمی آید؟ در ولوهای فیر کیس در کجاها کلاس نشتی پایین می آید؟

1 پسندیده

سلام و وقت بخیر

در ابتدا از شما معذرت میخوام، من ندیده بودم سوال شما را و در این خصوص دیر پاسخ دادم.

اما در خصوص موضوعاتی که سوال پرسیدین سعی میکنم در از ابتدا این دو استاندارد رو براتون تشریح کنم. سوال شما نشات گرفته از مشخص نشدن scope هر استاندارد برای شماست.

در خصوص استاندارد API 6FA:

• در وهله اول این استاندارد الزامات تست آتش برای قطعات تحت فشار (Pressure Containing part) شیرهای است که بروی خطوط انتقال ( چه خطوط جریانی از سر چاه تا مراکز تفکیک[flow line] مطابق با استاندارد API 6A و چه خطوط انتقال [API6D] ) است.

• این استاندارد تمامی سایزها و کلاسهای شیرهای خطوط انتقالی مطابق با بند بالا را پوشش می دهد.

• برای همه شیرهایی که یک یا چند مکانیزم closure دارند استفاده میشود.

• تایم تست در این استاندارد حدود 30 دقیقه هست و در طی انجام تست میزان نشتی مجاز هم در استاندارد قید میشود.

• این استاندارد هیچ نظری در خصوص نحوه کارکرد اکچوتر شیر ندارد و در خصوص کیفیت آن ها بحث نمی کند.
    image

پس با تفاسیر گفته شده در بالا متوجه شدیم هر گونه شیری که در خطوط انتقالی مورد تست آتش بخواهند قرار بگیرند، می بایست بر اساس استاندارد API 6FA تست شوند.

یعنی اگر در ادامه سوالتون این هست که چه مدل شیری با چه نشیمنگاهی، در پاسخ می توان گفت که هر شیری که براساس API 6D و API 6A باشد.

اما در خصوص استاندارد API 607:

• این استاندارد برای همه شیرهایی که در الزامات تست روتین آنها در استاندارد API 598 عنوان شده، کاربرد دارد. ضمنا تست آتش TYPE TEST هست و در صورت درخواست کارفرما بصورت مازاد از طرف سازنده با تقبل هزینه انجام خواهد شد.

• این استاندارد هم صرفا جهت تست آتش و نشتی مجاز هست و بروی عملکرد سایر بخش ها هیچگونه مسولیتی ندارد.

image

اما در قسمت introduction استانداردهم موارد مهمی اشاره شده که در تصویر برای شما هایلات کردم و همه کلید واژه ها مهم محل استفاده این استاندارد هستند:
image