دیاگرام موتور کولری

با عرض سلام خدمت استاد مرادی عزیز
استاد شما فرمودید تعداد شیار راه انداز یک سوم اصلی هست و توی موتور کولری ۳۶ شیار ، یک سوم ما میشه ۱۲ شیار ، اما شما توی نقشه دیاگرام ۴ کلاف راه انداز رو بصورت ۴ بوبینه و سه بوبینه کشیدید که میشه ۲۸ شیار و هچنین در توضیحات موتور کولری فرمودید که چون راه انداز برای اصلی هست پس ما برای اصلی حساب میکنیم که بازم من هرجور حساب میکنم نمیشه اخه اصلی ۲۴ شیار و راه انداز ۲۸ شیار و حتی در عملیش مهندس جداری ۴ کلاف ۳ بوبینه و ۲ بوبینه کار کردن که میشه ۲۰ شیار برای را انداز
درصورتی که در نقشه دیاگرام موتور ۳۶ شیار ۴ قطب که برای ما تصویر اون رو گذاشتید اصلیش رو مثل همون موتور کولری ۳۶ شیار هست و راه اندازش رو ۴ کلاف ۲بوبینه و تک بوبینه کشید
و از طرف در پیچید نمونه موتور تک فاز ۳۶ شیار۴ قطب که در مجوعه اموزشی گذاشتید اصلی رو طبق نقشه کار کردید اما راه انداز رو بجای ۴ کلاف ۲ بوبینه و تک بوبینه امدید ۴ کلاف ۳ بوبینه کار کردید
حالا توی همه این ۳۶ شیار های ۴ قطب اصلی ها درست حساب و کار شدن اما راه انداز ها خیر لطفا توضیح میفرمایید بخصوص راه انداز کولری که شده ۲۸ شیار و در عملی شده ۲۰ شیار

من اینجوری حساب کردم طبق اموزش موتور های تک فاز
اخه یک سوم ۳۶ شیار میشه ۱۲
خب q میشه z تقسیم بر 2pm
پس ۱۲ تقسیم بر 4 میشه ۳
در نتیجه ما باید ۴ کلاف ۲ بوبین تک بوبین بزنیم

درود بر شما خدمت شما بگویم که موتورهای کولری از گروه موتورهای نیمه دو طبقه هستند که تابع محاسبات خودشان میباشند و در آموزش درجه یک گفته میشوند و من بصورت تقدیمی چون در مغازه کار موتور کولری زیاد مراجعه کننده دارد در بسته آموزشی خریداری شده نقشه انواع آنرا آورده ام تا کمکی باشد به آنان اما محاسبات کامل آن در آموزش درجه یک گفته میشود در خصوص تفاوت نقشه بین من و مهندس جداری بدلیل آنکه مهندس جداری در بیرون دارای مغازه هستند نقشه های ایشان اصطلاحا بازاری میباشد و من کاملا کلاسیک آموزش میدهم بطور مثال اگر دقت کنید ایشان سرهای کلاف را در کوچکترین بوبین و ته کلاف را در بزرگترین بوبین شرح میدهند اما من سر را در کلاف بزرگ و ته را در کوچکترین بوبین شرح میدهم و همینطور گامها را ایشان بطور مثال 1به 10 و 1به8 و 1به6 و 1به 4 میگویند اما من مانند نقشه 1به10و2به9و3به8و4به7 میگویم بخاطر همین و اینکه مغازه دار همیشه بدنبال صرفه اقتصادی هست در نقشه کولری ایشان عملا در استارت یک بوبین که در شیار مشترک هستند راحذف کرده اند .