تعمیر لامپ ال ای دی

سلام
تعمیر یک لامپ ال ای دی . دوستان هم نحوه عیب یابی و رفع مشکل لامپ ال ای دی را توضیح دهند . تا به بهترین نتیجه برسیم .
در ضمن بازار تعمیرات لامپ ال ای دی و بخصوص پرژکتورهای ال ای دی بهتر است . پس دوستان اطلاعاتی در مورد نحوه تعمیر بنویسند . متشکرم
یک ال ای دی جهت تعمیر آوردن
۲۰۲۲۱۲۱۴_۱۱۰۰۰۴
تا حالا در تعمیرات ال ای دی 90 در صد خرابی ال ای دی است . 10 در صد برد خراب میشه .
با استفاده از منبع تغذیه ولتاژ 12 ولت را انتخاب میکنم و جریان را محدود میکنم . حدودا نیم آمپر و یک مقاومت 220 اهم به پراب مثبت سری میکنم . و تک تک ال ای دی را تست میکنم . تا ال ای دی سوخته پیدا بشه .
۲۰۲۲۱۲۱۴_۱۱۱۰۴۰
اگر در عکس بالا دقت کنید یک ال ای دی سوخته من اتصال کوتاه کردم .
… حالا این ال ای دی سوخته را چطوری تعمیر کنیم.
برخی از تعمیرکاران لامپ ال ای دی به جای ال ای دی یک مقاومت جا گزین میکنند .
و بعضی از تعمیرکاران به جای ال ای دی دیود یکسوساز جاگزین میکنند . اصلا اصول علمی ندارد . پس حرفش را نزنید باعث خنده میشه .
و بعضی تعمیرکاران مثل من ال ای دی را شورت ( اتصال کوتاه ) میکنند .
این دو روش نسبت به هم برتری های دارد .
این پست در تاپیک بدی ادامه دارد .
دوستان هم تجربیات خودشون را در مورد تعمیر ال ای دی بخصوص پرژکتور های ال ای دی بنویسند.
متشکرم
سلام
ال ای دی سوخته را با یک ال ای دی جاگزین کنیم .
اما این روش مشکلات خودش را دارد . به عنوان مثال باید ال ای دی پیدا کنیم مشابه ال ای دی سوخته باشه . از نظر ولتاژ . توان . حرارت مجاز
و پیدا کردن ال ای دی با مشخصات یکسان در این بازار با برند های مختلف خیلی خیلی مشکل است .
در صورت پیدا کردن .ال ای دی نصب و مونتاژ روی برد سخت است . پدر ادم را در میاره .
پس این روش مورد پسند من نیست . باید روش بهتری انتخاب کنیم .
بعضی از تعمیرکاران به جای ال ای دی مقاومت جایگزین میکنند . این روش بهتر از روش اول است . چون مقاومت تغریبا کار ال ای دی سوخته را انجام میده .اما هزینه بر و محاسبات و مقدار مقاومت باید محاسبه کنی . برگشت لامپ هم است .
در هر صورت اگر کسی محاسبات مقاومت خواست در خدمتم .
متشکرم.
ادامه دارد

سلام
روش سوم . اتصال کوتاه کردن ال ای دی .
خیلی راحت و بدون زمان
۲۰۲۲۱۲۱۴_۱۱۱۰۴۰

ولی یک اشکالی داره . اشکالش اینکه ولتاژ ال ای دی شورت شده میفته روی بقیه ال ای دی ها . و این کار باعث میشه بغیه ال ای دی ها بسوزه .
برای حل مشکل باید از برد ال ای دی تغییراتی انجام دهیم تا ال ای دی ها نسوزه
۲۰۲۲۱۲۱۴_۱۶۵۲۲۴
۲۰۲۲۱۲۱۴_۱۶۵۲۳۶

ادامه دارد.
سلام .
جهت کاهش ولتاژ ال ای دی ها تغییر اهم مقاومت (مقاومت های کم اهم ) است . در روی برد مقاومتی به صورت تک یا دو و سه عدد موازی شده . که مقاومت را به مقدار مناسب بزرگتر انتخاب میکنیم .تا از ولتاژ ال ای دی ها کمتر بشه .
در شکل زیر مقاومت های کم اهم را در کادر قرمز رنگ نشان دادم .
Untitled
من این کار را در ال ای دی نو انجام میدم . طول عمرشون دو برابر میشه .
متشکرم
و این هم یک پرژکتور ال ای دی خراب با اتصال کوتاه کردن ال ای دی سوخته و کاهش ولتاژ با تغییر اهم مقاومت . تحویل مشتری دادم با گارانتی.
ال ای دی1
ال ای دی
کلیه مقاومت های 15 اهم را به 75 اهم (؟) تغییر دادم .
متشکرم

1 پسندیده

سلام دوست عزیز، این جمله صحیح نیست. ال ای دی ها همانند دیود ها هستن، یا روشن و یا خاموش و اگر روشن باشن، ولتاژ دو سر اونها ثابت هست. بنابراین مثلا اگر یک led با ۵ ولت روشن بشه، اگر بهش ۴ ولت بدید روشن نمیشه و اگر بهش ۶ ولت بدید، ۵ ولت رو برای روشن شدن برمیداره و بقیه ولتاژ روی مقاومتی میفته که معمولا در کنار led هست. بنابراین اگر دو عدد led داشته باشید و با یک مقاومت سری کنید و بهش ۱۲ ولت بدید، ۵ ولت رو led اول و ۵ ولت رو led دوم برمیداره و ۲ ولت باقی مونده روی مقاومت میفته. حالا اگه یکی از led ها رو اتصال کوتاه کنید، led دوم همچنان همون ۵ ولت رو برمیداره و ایندفعه ۷ ولت روی مقاومت میفته.
دقت به این نکته مهم هست که تغذیه. لامپ های led منبع جریان هستن و نه منبع ولتاژ. یعنی با توجه به طراحی مدار، جریان مدار مشخص هست و خود منبع به صورت سوییچینگ ولتاژ رو بالا میبره تا به جریان مورد نظرش برسه. بنابراین اگر یک led رو اتصال کوتاه کنید، خود منبع ولتاژ رو کم میکنه. میتونید با یک مولتی متر دقیق تست کنید این مطلب رو. در صورتی که ولتاژ خارج از محدوده طراحی شده باشه، میشه با تغییر طراحی منبع، ولتاژ رو تغییر داد. برای این منظور باید دیتاشیت آی سی سوییچینگ رو مطالعه کنید.

3 پسندیده

در تکمیل توضیحات کامل مهندس معین بگم که ویدئوهای آموزشی تعمیرش هم در گوگل هست.میتونید سرچ کنید به صورت ویدئویی ببینید اگر جایی رو متوجه نشدید.

1 پسندیده