استفاده از زنر و هرزگرد کنار رله

سلام. امکان داره در مداری جهت تغذیه ولتاژ تثبت شده از زنر هم برای تثبت ولتاژ و هم برای هرزگرد استفاده بشه کنار رله؟
یعنی دیود دیگری نباشه و کنار رله دیود زنر هست و پایه هاش تست زدم به پایه های تغذیه بوبین رله وصل هستند

سلام دوست عزیز، منظور شما این هست که یک دیود زنر در یک زمان دو تا کار رو انجام بده؟ هم داره ولتاژ رو تثبیت میکنه و هم هرزگرد هست؟
اگر منظور شما همینه، به نظر من بعیده چون دیود هرزگرد باید همیشه خاموش باشه (چون دو سر ورودی رله هست و اگر روشن باشه اصلا جریان وارد بوبین رله نمیشه) و فقط وقتی که بوبین رله ولتاژ دوسرش ایجاد کرد باید روشن بشه (جریان ناشی از خالی شدن انرژی ذخیره شده در بوبین) که جلوی سوختن مدار فرمان رو بگیره. بنابراین نمیتونه دو نقش داشته باشه.

اگر منظورتون این هست که آیا از دیود زنر هم برای هرزگرد استفاده میشه یا نه؟ باز هم به نظر من بعید هست مگر مورد خاصی باشه. چون دیود بین دو تا پایه بوبین رله قرار میگیره و اگر از نوع زنر باشه، وقتی شما به بوبین ولتاژ میدید، بایاس میشه و جریان رو هدایت میکنه و بوبین روشن نمیشه. مگر اینکه ولتاژ روشن شدن زنر حدش بالاتر از ولتاژ بوبین رله باشه که در این صورت از خاصیت زنری بودن دیود هیچ استفاده ای نشده و باز هم دلیلی نمیبینم که چرا باید از زنر استفاده بشه.

در نهایت اگر منظور شما هیچ کدوم از دو مورد بالا نبود، لطفا اطلاعات بیشتری به من بدید. فرستادن عکس و شماتیک هم خیلی کمک میکنه.