سوال در خصوص ولتاژ و آمپر موتور اسپيندل

سلام
خسته نباشيد خدمت همه عزيزان فروم
دوستان من رشته تحصيليم شيمي هستش و اطلاعات بسيار كمي در حوزه الكترونيك دارم .
سوالاتي در خصوص الكترونيك در ذهنم هست كه ممكنه براي شما عزيزان كه متخصص امر هستيد بسيار مبتديانه و ساده باشه ولي من جوابي براش ندارم .
اگه ميشه جواب بديد
1- فرق بين سوئيچينگ و منبع تغذيه چيه ؟
2- من يه موتور اسپيندل دارم كه با 12-24 ولت و 6 آمپر كار ميكنه . سوالم اينجاست اگه بالاتر از 24 ولت مثلا 36 ولت بهش بدم يا از شش آمپر بهش بيشتر بدم ميسوزه ؟كدوم مهمتره ؟ مثلا 36 ولت 5 آمپر ميسوزندش يا 12 ولت 15
آمپر ؟
ببخشيد سوالم در حد فروم شما عزيزان نيست
2021-08-10/1628587142-524855-775-mshkhsat-fny-aspyndl.jpeg

@Mehrad#5605
مهرداد جان سلام
بسيار سپاسگزارم از وقتي كه گذاشتيد . آدمهاي كم سواد در حوزه هايي كه تخصصش رو ندارن ميتونه سبب رخوت پاسخ دهنده باشه كه از اين بابت كه وقت گذاشتيد و به سوالات پايه كه در ذهن من بوجود آمده بود پاسخ داديد كمال تشكر رو دارم .
ممنون : بهزاد

سلام دوست عزیز، منبع تغذیه به هر چیزی گفته میشه که میتونه مثل باتری، اختلاف ولتاژ ایجاد کنه و الکترون ها رو در مدار به حرکت در بیاره.
منابع تغذیه دو مدل هستن. منابع ولتاژ و منابع جریان.
منبع ولتاژ، ولتاژش همیشه ثابت هست و جریان متغیر داره و هر مدار بسته به نیاز خودش میتونه جریان بکشه ازش. بنابراین در این منابع، ولتاژ عدد ثابت خواهد بود و جریانی که روی منبع نوشته میشه به معنی ماکزیمم جریان هست و هر مدار بسته به نیازش تا اون سقف میتونه جریان کشی کنه.
منبع جریان، جریانش ثابت هست و مدار بسته به نیازش از ولتاژ استفاده میکنه.
اکثر منابع تغذیه از نوع ولتاژی هستن و منابع جریان کاربرد های خاص دارن مثلا در لامپ های LED و …

برای تبدیل برق شهر به ولتاژ مثلا ۵ ولت، چند تا راه وجود داره که سوییچینگ یکی از اون راه ها هست که میتونه در ابعاد کوچک و با تلفات پایین، برق شهر رو کاهش بده. پس سوییچینگ یکی از انواع منابع تغذیه هست.
در مورد سوال آخر هم، هر نوع موتور یک ولتاژ نامی داره که اگر از اون محدوده خارج بشید آسیب میبینه و نباید از اون حد بیشتر بهش ولتاژ بدید. دقت کنید که شما به موتور فقط ولتاژ‌ میدید و نمیتونید جریانش رو فیکس کنید. این خود موتور هست که جریان میکشه. مثلا یک موتور اگر داره با ۲۴ ولت و ۶ آمپر جریان کار میکنه، اگر سعی کنید جلوی چرخش اون رو بگیرید و براش مانع ایجاد کنید، با ثابت موندن ولتاژ، جریان بیشتری مصرف میکنه که سعی کنه به حرکتش ادامه بده. برای همین هست که اگر موتور شما گیر کنه به جایی و نتونه حرکت کنه، به درایور ممکنه آسیب وارد بشه چون جریان از حد مجاز بالاتر میره.
تکرار میکنم : جریان منبع تغذیه شما نشان دهنده ماکزیمم جریانی هست که اون منبع میتونه تامین کنه و این خود سیستم هست که جریان لازم خودش رو میکشه. بنابراین جریان منبع شما باید کافی باشه.