Reduce for inlet of safety valve

استاد گرامی سلام
استاد سوالم را به صورت یک مثال مطرح میکنم
با توجه به شکل پیوست شده روی یک مخزن یک سیفتی ولو با ست پوینت ۲۰ بار قرار داردکه در ورودی آن از یک ریدیوسر ۸ به ۴ استفاده شده. حال اگر فشار لاین 8 اینچ به 20 بار برسد آیا امکان این هست که به دلیل استفاده از ریدیوسر فشار افت پیدا کرده و سیفتی ولو فشار کمتری رو احساس کند و واکنش نشان ندهد؟
به چه میزان میتوانیم reduce کنیم؟
17031401682869119392975453718005

1 پسندیده

سلام و وقت بخیر

تا زمانی که در لوله جریان وجود نداشته باشد و صرفا فشار تجمعی وجود داشته باشد، ردیوسر نمی تواند باعث کاهش فشار گردد. در واقع بر اساس رابطه برنولی تا جریان در ردیوسر برقرار نشود و شیر عمل نکند، هیچ کاهش فشار رخ نمی دهد

ولی در کل اینکه ردیوسر قبل از شیر باشد، عرف نیست.

آیا در مورد کنترل ولو هم نصب ردیوسر عرف نیست؟

1 پسندیده

یه نکته هم من اضافه کنم،ضمن تایید فرمایش استاد،چون قیمت شیر ۸ اینچ چندین برابر شیر ۴ اینچ است، وسفتی ولو هم موردی قراره کار کنه در حالت نرمال تلفات صفره و همفشار خروجی تانک، و حتی در زمان عملکرد شیر افت ناچیز ردیوسر ، مشکلی پیش نخواهد اومد.
در خصوص شیر کنترل هم شیر کنترل معمولا کوچکتر از سایز خطه پس مجبوریم از ردیوسر استفاده کنیم.

1 پسندیده

سلام و وقت بخیر

این مورد کاملا متاثر از محاسبات Cv هست.
بنا به اینکه فرآیند و پروسه در ادامه و بعد از شیر به چه فشاری نیاز داشته باشد، محاسبات انجام میشه. بعضا در طی محاسبات، در سایزینگ شیر کنترلی بر اساس همین Cv، سایز شیر از سایز خط کمتر می شود و ازین رو نیازمنداستفاده از ردیوسر خواهیم شد.

با سلام
مطابق بند 5.4.1.1 استاندارد API 520-1 حداکثر میزان افت فشار در ورودی شیر اطمینان نباید از 3 درصد فشار تنظیمی بیشتر باشد.
image
با انجام محاسبات می توان در صورت ضرورت استفاده نمود که در تصویر زیر در یکی از پروژه های داخلی مربوط به مخزن کروی را مشاهده می نمایید که از ردیوسر استفاده شده است، علت این امر نیز بازنگری محاسبات سایزینگ شیر اطمینان پس از تغییرات در MAWP به دلیل کاهش MAWP ناشی از کاهش دما به منظور جبران Sratio در MDMT پس از ساخت بوده که استفاده گردید
photo_۲۰۲۰-۱۰-۱۲_۱۶-۱۸-۳۹ (2)

1 پسندیده

با سلام خدمت دوست و همکار گرامی جناب اقای مهندس خیر

در مورد افت فشار از دیدگاه تخلیه فشار کاملا درست میفرمایید و مطابق با استاندارد 3% عنوان شده است. اما ذکر این نکته حایز اهمیت است که فرآیند میزان فشار تخلیه را می بایست بر اساس API 520-1 مشخص کند تا براساس شرایط ترمودینامیکی سیال جاری در ولو بتواند میزان مبنا تخلیه محاسبه گردد.