NPSH Margin در پمپ های سانتریفیوژ

با سلام و احترام

متن زیر از API 610 هست:

The purchaser should consider an appropriate NPSH margin in addition to the NPSH3 specified. An NPSH
margin is the NPSH that exists in excess of the pump’s NPSH3. It is usually desirable to have an operating NPSH
margin that is sufficient at all flows (from minimum continuous stable flow to maximum expected operating flow) to
protect the pump from damage caused by flow recirculation, separation and cavitation.

به تجربه، رعایت نشدن مارجین NPSH در سراسر محدوده عملکرد پمپ چه حکمی دارد؟ (به طور خاص در مورد پمپ VS)

سلام به شما
عرض کنم این متن رو فکر میکنم‌ در ویدیوها مرور کردم که پرده از نکته مهمی بر میداره و اون اینه که NPSHAبا استفاده از NPSHRباید تعیین بشه. یعنی برای شرایط فرآیندی تعریف شده پمپی با یکNPSHRمناسب انتخاب میشه و در نهایتNPSHAبا استفاده از مارجین های وابسته به دما(و البته سایر پارامترها که دیگه خیلی سردرد آور هست و لزومی به دونستنشون نیست)، تعیین میشه.
در خصوص پمپ های VSهم بحثNPSHRمهم هست و این تصور علمی نیست که این مهم در مورد VSپمپ ها نادیده گرفته بشه. اما در این پمپ ها پدیده خطرناک تری با عنوان تشکیل گردابه در ورودی در کمین هست که یکی از آیتم های تاثیر گذار بر کیفیت NPSHAهست.یعنی شما هد خاص مثبت در دهانه مکش(در مقیاس ماکروسکوپیک)دارید ولی این هد با نظم جریانی وارد ورودی پمپ نمیشه.
خب حالا چه تبعاتی براش وجود داره؟این تبعات از لرزش ساده پمپ میتونه آغاز بشه تا به بریدن یا شکستگی شفت به دلیل فرکانس های ناخواسته برسه. ولی قطعا ریسکی هست که ما از اون Avoidمیکنیم با همون محاسبه سطح مناسب سیال روی دهانه مکش پمپ و انتخاب دور مناسب برای پمپ.