MSS_SP97 استاندارد o-let

سلام وقت بخیر .در مورد o_let توضیحاتی رو ارائه دادین و استاندارد مربوطه رو معرفی کردید،اما به خود استاندارد مراجعه نشد،زمانی که به استاندارد MSS-SP97مراجعه میکنیم یکسری ابهامات هستش که به ترتیب مطرح می کنم خدمتتون
1.در جدول Table 1 برای طرح اتصال Buttweld مقدار size Branch برابر NPS1/8_24 ذکر شده در صورتی که برای weldolet مقدار سایز Branch رو برای NPS های بزرگتر مساوی 2 ذکر کردید،همچنین برای طرح اتصال Threadوsocket برای کلاس های مختلف مقادیر Branch sizeبرابر NPS1/8_4 و NPS1/2_2 ذکر شده در صورتی که برای Threadolet و sockolet مقدار size Branch کوچکتر از 2 ذکر کردید که مغایرت داره با این جدول،دلیلش چی هستش؟اگر بنده اشتباه می کنم لطف کنید اشتباه بنده رو تصحیح کنید
2.در جدول Table 2 منظور از Reducing و Full چی هستش؟
3.در جدول Table4 مقدار B،منظور از minimum socket Depths per Asme B16.11 چه مقداری هستش؟

1 پسندیده

سلام و عرض ادب

در خصوص سوالات به ترتیب پاسخ میدم

1- بله درست هست و عموما در اسپک اکثر پروژه های صنعت نفت، برای سایز بالای 2 از weldolet استفاده می شود. ولیکن در استانداردهای جهانی که حداقل ها را در نظر دارند ممکن هست که برای سایزهای کوچکتر امکان استفاده گذاشته باشد.

در مجموع بنابر شرایط داخلی می بایست استانداردها و کدهای بین المللی استفاده شود.
مثالی عرض میکنم که این مسله برای شما واضح تر بشه. اگر در پروژه ای الکترود E7010 استفاده شود، ابتدا برای آن WPS و سپس توسط جوشکاری، جوش نمونه زده می شود و برای ازمایش به ازمایشگاه ارسال می شود. طبق استاندارد API 1104 اگر ازمایش شما پاس شد و مشکلی نداشت برای الکترودی که پوشش متفاوتی دارد ولی بیس آن مطابق با 7010 است ( همچون E7010-P1) نیاز به ازمایش جداگانه نیست و با همان آزمایش که بروی E7010 گرفته شده، اجازه کار به شما داده میشود. در صورتیکه در استاندارد ips این تفاوت اجازه استفاده نمی دهد و می گوید که برای E7010-P1 مجدد ازمایش جداگانه گرفته شود. چرا که ایرادات اجرایی و کیفیت متریال داخلی را لحاظ میکند و سختگیری بیشتری دارد.

این مثال به این جهت عنوان شد که بدانید هر چیزی که در استانداردهای جهانی وجود دارد ملاک استفاده نیست و در اکثر پروژه ها بنابر بر ایراداتی که در سایزهای پایین WELDOLET ایجاد می شود، اجازه استفاده زیر 2 داده نمی شود ولو به این که در استاندارد جهانی مجاز باشد.

پس اگر عنوان شد زیر 2 و بالای 2 براساس اسپک های داخلی است و بنده هم که در طول درس دادن بندهای IPS-E-PI-221 را مرتبا نمایش دادم که این موضوع برطرف شود که استانداردهای داخلی کشور، در مواردی سختگیرانه تر بروی استفاده از مواد و متریال محدودیت اعمال میکند.

1 پسندیده

3- در خصوص عمق سوکت براساس استاندارد ابعادی که همان j است. ( تقریبا در همه اتصالات سوکتی من جمله اولت یکسان است)

image

1 پسندیده

تشکر از محبتتون دکتر عزیز🙏

دکتر عزیز این مورد که فرمودین در lPS در قسمت materia selection , ذکر شده؟

کدوم مورد ؟

سایز Branch بالا و زیر 2 برای o-let های مختلف منظورم هستش که آیا در lPS ذکر شده؟

1 پسندیده

خیر بطور مشخص در متن خیر و بسته به piping class داره

1 پسندیده