نویز در واحد adc میکرو

من ولتاژ باتری ربات رو با مقسم ولتاژ به ورودی انالوگ اردوینو دادم
زمانیکه مونور ها در حال حررکت هستن نویز شدیدی رو انالوگ میفته ، حالا نمیدونم از فرکانس pwm هست این نویز ها یا جریان کشی موتور ها
پیاپیش تشکر

سلام دوست عزیز، موتورهای ربات باعث افت ولتاژ و نویز شدید روی لاین ولتاژ میشن و این باعث میشه که ADC شما به شدت نویز پیدا کنه. بهترین روش جدا کردن تغذیه ها هست. مثلا موتور شما اگر ۱۲ ولت باشه، از همون ورودی ۱۲ ولت، یک مثبت و منفی اختصاصی برای میکرو جدا کنید و رگولاتور خودش رو براش بذارید و خازن های نویز گیر خودش رو بهش بدید. اینطوری شما مسیر تغذیه موتور ها رو از دم منبع قطع کردید و باعث میشه روی هم نویز نندازن.
حتما خازن مناسب هم اضافه کنید که جلوی افت ولتاژ ایجاد شده توسط موتور ها رو بگیره. مسیر برگشت جریان رو هم سعی کنید در کوتاه ترین حالت ممکن بذارید و از استفاده از سیم های طولانی و کانکتورهای زیاد خودداری کنید.
ممکن هست که نویز الکترومغناطیسی هم وجود داشته باشه در ربات که اون هم با شیلد و دور کردن برد از موتور ها حل میشه.
در نهایت هم، معمولا واحد های ADC یک ولتاژ رفرنس جدا دارن و حتی ورودی مثبت و منفی آنالوگ خودشون رو دارن. برای اون قسمت ها هم میتونید از آی سی های فیکس کننده ولتاژ برای واحد ADC استفاده کنید که یک ولتاژ فیکس و تمیز بهتون بده.

1 پسندیده

مشکل حل شد خداروشکر ، چیز جالبی بود برای خودم ، یه سنسور شوک به میکرو وصل بود که بقل موتور گذاشته بودم
این سنسور مثال انتن عمل میکرده و نویز موتور رو جذب کرده و به پایه میکرو میداده و باعث تشخیص اشتباه میکرو و هنگ کردن برنامه میشده