استفاده از باتری به جای USB

دوست عزیز شما کافیه 220 رو با استفاده از یک کانکتور مثل فونیکس، وارد مدار کنید. با استفاده از track های مسی،‌ یک مسیر رو به رله بدید و یک مسیر رو به این ماژول. در واقع همون 220 که وارد مدار شده می تونه هم به رله بره هم به ماژول شما. (دقیقا مثل چند راهی های برق که شما مثلا تلویزیون و دستگاه صوتی رو به یک پریز وصل می کنید.)
مدارهای آنالوگ قسمت های محاسباتی خیلی زیادی دارن و بسیار پیچیده تر از قانون اهم و … هستن. شما برای درک اون مدارها باید الکترونیک آنالوگ رو فرابگیرید و ریاضی قوی هم داشته باشید. ولی اینکه از مدارهای آماده استفاده کنید، به نظرم خودش یک هنر هست. یکی از این مدار ها که خطرناک نیست و به نظر آسونتر میاد رو انتخاب کنید و بسازیدش. نتایج خوبی خواهید گرفت.

من خیلی مدارها رو می بینم که شماتیک شون آماده هستش و کارشون هم مشخص شده و البته با ۲۲۰ ولت هم کار نمی کنن و خطرناک هم نیستن، بنظرتون من با تسلط بر این بسته توانایی طراحی pcb اینارو دارم؟ من هنوز عملا اینکارو نکردم، ولی به قطعات و مقادیرشون نگاه می کنم بنظرم کار ساده ای میاد. حالا نمی دونم در عمل هم اینطوریه یا خیر.
همه قطعات با اتصالاشون با مقادیرشون مشخصه، و بنظر کار ساده ای میاد

استاد برای تبدیل ۲۲۰ ولت به پنج ولت مدارهای آماده ای وجود دارند که شماتیک شون طراحی شده و بدون نیاز به علم پاورالکترونیک و آنالوگ هم میشه به راحتی پیاده کرد درسته؟ و فقط مطابق شماتیک قطعات را جاگذاری می کنیم، به همین سادگی

طراحی مدار هایی که با ۲۲۰ ولت کار می کنن مخصوصا اونهایی که قرار هست با این ولتاژ کارهای آنالوگ انجام بدن (یعنی یک رله ساده نیست و قراره مثلا ۲۲۰ رو بگیرن و ۵ ولت بسازن)‌ و تست این مدارها پروسه خطرناکی هست و من اصلا پیشنهاد نمی کنم که شما این مدارها رو خودتون بسازید. اون ماژولی که معرفی کردم همه نیازهای شما رو برطرف می کنه.
درضمن مدارهای سوییچینگ فقط شماتیکشون نیست که مهم هست، اینکه چطوری روی pcb پیاده میشن هم مهم هست. اینکه قطعات دقیقا با همون اندازه و همون مشخصات باشن هم مهم هست.

برای استفاده از باتری باید قطعه ای به اسم “جاباتری” استفاده کنید که معمولا بسته به نیازتون جای ۱ یا ۲ یا ۴ تا باتری قلمی (یا نیم قلم یا هر مدل دیگه که خواستید) رو داره و باتری ها رو خودش سری یا موازی کرده (بازم بسته به نیازتون همه مدلش هست) و در نهایت دو تا سیم ازش اومده بیرون که مثبت و منفی منبع تغذیه باتری هست. حالا این رو شما می تونید دو تا pad بذارید و سیم ها رو بهشون لحیم کنید، می تونید از سوکت های مختلفی که در بازار پیدا می شه استفاده کنید یا مثلا کانکتور استفاده کنید. (در این بسته کانکتور فونیکس توضیح داده شده)
برای طراحی مدار تبدیل ۲۲۰ به ۵ ولت شما احتیاج به دونستن علم power electronics دارید و باید بسیاری از مباحث آنالوگ رو هم بدونید.
ولی ماژول هاش هم توی بازار پیدا میشه. حتی می تونید یک شارژر موبایل استفاده کنید و یا آداپتور بذارید. یک ماژول بسیار با کیفیت هم هست به اسم Hi-Link HLK-PM01 که چهار تا پایه داره و نسبتا هم خیلی کوچک هست. به دوتای اینطرف ۲۲۰ ولت وصل می کنید، از ۲ تای اونطرف ۵ ولت dc میگیرید. خیلی ساده و باکیفیت هست. تا ۳ وات هم توان داره. برای جریان های بیشتر هم ماژول های دیگه ای هستن.

@Mehrad#1250 طراحی pcb مدارهای آنالوگ هم با آلتیوم دیزاینر میشه طراحی بشه یا نرم افزار خاص و متفاوتی برای اونها وجود داره؟

برای خرید یو پی اس و باتری یو پی اس به سایت ساینا باتری مراجعه کنید.

https://saynaco.com

https://saynaco.com/product-category/ups/

https://saynaco.com/product-category/sealed-lead-acid-battery/

کلا به نظرم بد نیست که به سایت هایی که به صورت تخصصی ماژول ها و قطعات الکترونیک و روباتیک می فروشن سر بزنید و در منویی که از قطعات دارن و دسته بندی ها بچرخید و نگاه کنید. کلا اینکه بدونید در بازار چه قطعاتی پیدا میشن. چه مدل هایی از موتور، سیم، کانکتور و … اومده و حتی اگه اونموقع هم به دردتون نخوره، بعدا ممکن هست سر یک پروژه یادتون بیاد که فلان قطعه رو من فلان جا دیده بودم و به دردتون بخوره.

نرم افزار altium بدون شک یکی از بهترین نرم افزار های طراحی pcb دنیا هست و باهاش هر کاری در رابطه با pcb میشه کرد.

استاد من شماتیک خیلی از مدارهای حتی آنالوگ رو می بینم که فقط گفته این مدار داره چیکار میکنه، بدون اینکه نحوه عملکرد اونو بدونم، و فقط طبق شماتیک عمل می کنم. آیا همیشه و برای هر مداری میشه به این سادگی کارو پیاده کرد.

@Mehrad#1232 ماژول دیگری معرفی کنید که 220 ولت رو بگیره و چند خروجی بهم بده مثل سه راه.
مثلا یک خروجی ۲۲۰ ولت رو به رله بدم،
و یک خروجی ۲۲۰ رو به همون ماژولی که گفتید بدم و خروجی پنج ولت بهم بده

اگر بخواهیم بجای یو اس بی از باتری استفاده کنیم، چگونه و با کمک چه قطعه های جانبی track رو به باتری برسونیم. در ضمن اگه بخوام پنج ولت رو از ۲۲۰ ولت بگیرم و دو منبع تغذیه ی جدا نداشته باشم، باید چیکار کنم، یعنی اکثرا دستگاه هایی که دیدم اینطوری نیست که یک قسمت باتری بخوره (برای تامین پنج ولت یا ۳/۳ ولت میکرو و مدار) و یک قسمت ۲۲۰ ولت. از همین ۲۲۰ ولت پنج ولت رو میکشن بیرون