آیا در usart استاندارد هایی مثل start bit و stop bit و ... وجود دارند

@Mehrad#3909
ممنونم استاد ، خیلی عالی بود .

یک سوال دیگه هم که برام پیش اومده در رابطه با آسنکرون هستش و تفاوتش با سنکرون …
آیا تفاوتشون فقط در اینه که فرستنده سنکرون همراه با اطلاعات ، پالس ساعت هم میفرسته یا تفاوت دیگری هم دارند؟

سلام استاد ، خسته نباشید.
آیا در usart هم مثل پکت های uart استاندارد هایی مثل start bit و stop bit و … وجود دارند، یا همون کلاکی که میفرستن مشخص میکنه هر بایت رو؟
و آیا uart ها همگی full duplexes هستند یا 7duplexesهم دارند یا بستگی به استفاده ی ما داره ؟
و سوال آخرم هم در مورد لایه های قبل از فیزیکال هستش ، منظور از لایه چیه؟آیا همین منطق هایی که چگونه بیت ها فرستاده میشن و پکت بندی ها، لایه های قبلی هستن یا لایه معنی دیگری داره؟
باتشکر

سلام دوست عزیز، در usart خود کلاک هر بیت رو مشخص می کنه.
معمولا اگر سیم های مجزا برای tx و rx استفاده شده باشه کاملا full duplex هست ولی وقتی یک سیم استفاده میشه برای داده ها، به صورت half suplex میشه.
مفهوم لایه از لایه های شبکه میاد. سرچ کنید لایه های شبکه OSI. اونجا میاد یک شبکه رو تبدیل میکنه به لایه های مختلف که این دسته بندی کمک می کنه به توسعه این مفهوم. لایه آخر در همه شبکه ها، لایه فیزیکال هست. به این معنی که داده چطوری منتقل میشه. اگر شما از راه دور برای یک نفر با استفاده از چراغ قوه و روشن و خاموش کردن اون داده ای رو بفرستید، لایه فیزیکال شما، یعنی اون چیزی که به صورت فیزیکی داده ها رو حمل می کنه میشه نور و لامپ و محیطی که نور در اون حرکت می کنه. در شبکه های LAN لایه فیزیکی میشه اون سوکت RJ45 و کابل lan که داده ها به صورت ولتاژ و جریان روش حرکت می کنن.
در مورد سوال آخر : مفهوم سنکرون یعنی دو یا چند تا چیز که با همدیگه در هماهنگی و نظم هستن و در واقع سینک هستن. در روش های ارتباطی که از clock استفاده میشه، هر پالس کلاک میاد و همه رو با هم سینک و هماهنگ می کنه.
در وقابلش آسنکرون هست که یعنی سنکرون نیست. یک میکرو که با یک baud rate خاص داده رو ارسال می کنه، کاری به این نداره که میکروی مقصد باهاش هماهنگ هست یا نه و داده ها رو پشت هم با یک کلاک داخلی خودش ارسال می کنه و مقصد هم فقط با دونستن baud rate می تونه بفهمه که منظور فرستنده چی بوده.