ثابت کردن مقدار پتانسیومتر

زمان نمونه برداری رو توی cube رو بیشتر کردم بهتر شد تا حدودی.انشالا روی PCB خوب جواب بده

سلام دوست عزیز، مدار روی bread board بسته شده یا به صورت pcb هست؟
مدارهایی که با adc کار می کنن خیلی حساس هستن و حتما باید روی pcb تست بشن. در فصل altium روش هایی که جلوی نویز و گسترش اون داخل مدار گرفته میشه رو توضیح دادیم. از همه اون روش ها استفاده کنید. سعی کنید که حتما vref ولتاژش خیلی خیلی استیبل باشه و روی اون خازن بذارید داخل pcb. ترک مربوط به adc رو خیلی کوتاه و از مسیر خیلی خوب ببرید. تغذیه آنالوگ رو از دیجیتال با استار و حتی فریت بید جدا کنید. در نهایت همه این موارد رو که رعایت کنید، مدار adc بهتر عمل خواهد کرد ولی همیشه می تونید resolution رو هم کم کنید که یکم عددها ثابت تر بشن. فیلتر های نرم افزاری هم ابزار های خیلی خیلی خوبی هستن برای اینکه نویز رو کم کنید. مثلا سعی کنید همه ورودی ها رو با هم میانگین بگیرید و بعد نمایش بدید. یا اینکه اگر عدد فعلی با عدد قبلی خیلی تفاوت داشت، به عنوان داده پرت حسابش کنید. میانگین وزن دار هم روش خوبی برای پیاده سازی یک فیلتر پایین گذر نرم افزاری هست. ولی اولین نکته ای که می تونم بگم این هست که از bread board و dev board ها انتظار زیادی برای adc نداشته باشید.

ممنون مهندس.خیلی کامل بود
الان روی برد برد امتحان میکنم.احتمالا روی pcb جواب بده.یا رزولوشن رو پایین میارم

سلام مهندس معین.امیدوارم روزهای خوبی رو سپری کرده باشید.
مهندس من برای اینکه مقدار یه ولوم رو بخونم و روی دوتا سون سگمنت نشون بدم ، اومدم خود مقدار ADC رو که از 0 تا 4096 هست رو تقسیم بر 40 کردم و یکان و دهگان رو ساختم(چون ولوم نهایتا تا 4000 میاد دو رقم من هم تا 99 خوب ساخته میشه).اما چون ولوم استیبل نیست عدد نمایش داده شده روی سگمنت ها تا یک رقم بیشتر تغیییر میکنه.حتی سناریوی اشمیت تریگر مانندی رو هم نوشتم ولی باز چون مربوط به مقدار ارسالی از ولوم بود اعداد تغییر میکرد.به نظر شما چه راهی مناسبه؟من یه خازن هم خروجی ولوم و ورودی ADC گذاشتم.نسبتا بهتر شد ولی مقدار ولوم رو که عوض میکنم کمی کند تغییر میکنه