چند سوال در رابطه با جوشکاری پایپ

@447#2319
سلام و عرض ادب
در مورد سوال دوم کاملا درست میفرمایید و در محاسبات دایا اینچ، مدل و نحوه کار کاملا متفاوت است و دارای فهارس بهای متفاوتی نیز می باشد.

1- تعداد پاس در جوشکاری رومهندس تعیین میکند که مثلا 2 پاس یا سه پاس و … یا جوشکار به دلخواه خودش تا گپ را پر کند و تعداد پاس چگونه محاسبه میشود؟
2-در اتصال دو لوله علاوه بر جوشکاری و رزوه اتصال با فلنج هم داریم که ذکری از ان نشد

سلام.قبل از اینکه استاد نظرشون رو بگن من چیزی که توی پروژه دیدم رو بهتون بگم
خوب مدرکی هست به نام WPS که نحوه جوشکاری برای اون پروژه شرح داده شده ، توی اجرا جوشکارها خودشون دیگه این موارد رو از حفظ هستن و QC هم بهشون یادآوری میکنه.
در مورد سوال دوم هم درست میگید ولی دقت کنید که اگه توی دفترفنی پروژه کار کنید و وظیفه سرجوش گذاری آیزومتریک ها رو به عهده دارید ، اونجا اتصالات فلنجی( منظورم اتصال دو فلنج با nut&bolt هست) رو به عنوان اتصال (سرجوش) توی آیزومتریک در نظر نگیرید چون هم بحث مالیش فرق میکنه هم آیزومتریک رو الکی شلوغ میکنید.

@shushy#2311
سلام و عرض ادب
در پاسخ سوال اول تمامی اطلاعات مربوط به نحوه اجرا و انجام عملیات جوش در مدرکی به نام welding procedure specification ارایه می گردد. تعداد پاس ها و Traveling speed و .... همه در این مدرک مشخص است.

در مورد سوال دوم اتصال فلنجی به طور مفصل در بسته آموزشی بیان شده و اینکه چرا در جز روشهای اتصالی میان دو لوله بیان نشده است به دلیل تفاوت روش آن است. در کل روشها بصورت کامل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.