داغ شدن ترانزیستور

تغییرات رو انجام دادم و الان هر دو ال ای دی با هم دیگه روشن هستن

سلام
در بخش مدار چشمک زن من از ترانزیستوز bc547 و خازن الکترولیتی 0.1 میکرو فاراد 5v و مقاومتهای 10kاهم استفاده کردم و واسه led ها هم از مقاومت معروف 330 اهم استفاده شده ولی مدار کار نکرد و ترانزیستورها هم بشدت داغ میشن، از طرفی اختلاف ولتاژ بیس با امیتر هم درست هستش و برابر مقدار حدود 0.7v است جریان ورودی کل مدار حدود 150mA و جریان امیتر هر دو ترانزیستور حدود 74mA و جریان بیس هردو ترانزیستور هم حدود 0.5mA هستش.

ممنون که جواب دادین.
ترانزیستورها با تست دیود مولتی متر وتست led هم بررسی شدن و سالم بودن، خود برد بورد هم تست کردم و سالم هستش، خازن و مقاومت هم تست کردم در کل همه سالم هستن.فیلم تست رو آپلود میکنم در لحظه اتصال مدار یک لحظه هر دو led باهم روشن میشوند و سپس خاموش میشن و در نهایت ترانزیستورها داغ میشن
فایلها آپلود نمیشن متاسفانه
توی تلگرام براتون ارسال میکنم با عرض معذرت

2020-08-09/1596961965-489018-photo-2020-08-09-12-49-15.jpeg
دوست عزیز همونطور که در شکل براتون مشخص کردم، شما vcc رو مستقیم به کلکتور متصل کردید. vcc باید اول به مقاومت و led بره و بعد led به کلکتور وصل بشه.
وقتی که کلکتور مستقیم به vcc وصل میشه، در صورتی که ترانزیستور روشن بشه، هیچ مقاومتی جلوی جریان بین vcc و gnd رو نمیگیره و این باعث داغ شدن ترانزیستور میشده.

مهندس خازن 1میکرو نداشتم در حال حاضر از خازن 1000میکرو استفاده کردم درست شد ممنونم بابت راهنمایتون
نکته ای که متوجه شدم این هست اگه مدار خازن هم نداشته باشه بازم ال ای دی ها یکسره روشن میمونن و دلیلش این هست که ولتاژ لازم بیس از طریق دو مقاومت دیگه مدار تامین میشه و کار اصلی خازنها انداختن ولتاژ منفی بر روی ترانزیستور ها بصورت نوبتی هستن که باعث قطع و وصل ترانزیستورها میشه

سلام
علت اینکه نور led ها به آرامی کم میشن تا خاموش بشن چیه؟ دلیلش ظرفیت زیادخازن(1000میکروفاراد استفاده شده) و مقدار مقاومت مسیر دشارژ هستش ؟ با کم کردن مقدارشون میشه به led ها حالا صفر و یک داد؟
در ضمن من با استفاده از op-Amp Lm358 این حالت صفر و یک رو ایجاد کردم ، طوریکه Vref برابر 0.7v و Vin هم از پایه بیس ترانزیستور گرفتم

سلام دوست عزیز، داغ شدن ترانزیستور ها اصلا طبیعی نیستن و نشان از اشتباه بسته شدن مدار و یا خراب بودن ترانزیستور ها دارن.
احتمال اینکه در یکی از تست هایی که داشتید می گرفتید، ترانزیستور صدمه خورده باشه هست. سعی کنید با مولتی متر تست دیود بگیرید و یا یک مدار ساده با ترانزیستور ها ببندید، مثلا با تحریک بیس، یک led رو روشن کنید. بعد که از سلامت قطعات مطمئن شدید، خیلی با دقت مدار رو مجدد ببندید. ترانزیستور ها به هیچ عنوان نباید داغ بشن. سعی کنید هنگام بستن مدار، منطق مدار رو مرور کنید که اشتباه نشه.
اگر باز هم موفق نشدید، رفتار مدار رو برای من توصیف کنید. اینکه کار نکرد، یعنی اصلا روشن نشد؟ و یا چشمک نزد؟ یا … ؟از مدار خودتون عکس یا فیلم بگیرید تا سعی کنیم با هم درستش کنیم

سلام، کلا این مدار با شارژ و دشارژ خازن نوسان رو انجام میده و هرچه خازن بزگتر باشه، زمان بیشتری طول میکشه که شارژ بشه. شارژ خازن هم به صورت منحنی هست و به یکباره اتفاق نمیفته. اگر خازن رو کوچک کنید می تونید حالت صفر و یک به led ها بدید.

منتظر فیلم هستم. فقط لطفا داخل فیلم کل پروسه رو نشون بدید. همه اتصالات رو نشون بدید که من بتونم دنبال کنم.

احتمالا خازنی که استفاده کردید خیلی کوچک هست. led ها در حال چشمک هستن ولی انقدر سریع که دیده نمیشن. خازن ۱ میکرو فاراد رو امتحان کنید.

دقت کنید که هرچه خازن کوچک تر باشه، شارژ و دشارژش سریعتر رخ میده و برای کند شدن سرعت چشمک زدن یا باید مقاومت رو زیاد کنید که جلوی شارژ خازن ها رو بگیره یا اینکه خازن رو بزرگتر کنید. البته بزرگتر کردن بیش از حد مقاومت هم میتونه اشباع ترانزیستور رو دچار مشکل کنه.