خازن خروجی رله و انتخاب ترانس

سلام، اگر ممکن هست شماتیک این قسمت از مدار رو با دقت با استفاده از مولتی متر دربیارید و روی کاغذ بکشید و اینجا بفرستید. از روی عکس کار زیادی نمیشه کرد. اون خازن ولتاژ و ظرفیتش چقدر هست؟ شاید مدار soft start برای جلوگیری از جرقه هست. باید شماتیک رو بدید که بشه نظر داد. بعضی وقتا هم مقاومت های کوچیک رو به عنوان فیوز استفاده می کنن. برای اینکه اگه جریان بیشتر از حد لازم شد، مقاومت بسوزه.

مرسی مهندس یه نگاهی زدم خیلی مبحث زیادی هست.اگه واجب شد حتما میرم دنبالش.همین برد یه ترانس بزرگ داره احتمالا بشه باهمین ترانس کار رو راه انداخت اما اگه بتونم اپتیمم ترین طراحی رو بکنم خب بیشتر روم حساب میکنن.
2020-07-18/1595085071-887332-photo-2020-07-18-19-36-51.jpeg
ببینید مهندس.به ترک مربوط به فن که قراره رله فاز اصلی در صورت نیاز بهش وصل کنه خازن فیلم و مقاومت صد اهم سری شده با نول قرار داره.نمیفهمم چرا اینکارو کرده

سلام، لطفا شماتیک از اون مدار ارسال کنید تا تحلیل کنیم.
برای تبدیل ۲۲۰ به ۱۲ یا ۵ هم یا باید از منابع تغذیه آماده استفاده کنید (سرچ کنید منبع تغذیه ۲۲۰ به ۱۲) یا اینکه خودتون طراحی کنید که مورد دوم نیاز به دونستن پاورالکترونیک داره و اگه علاقه داشتید برید سمتش. ولی ماژول های زیادی هستن که اینکار رو انجام میدن بسته به جریانی که لازم دارید. یک منبع تغذیه خیلی با کیفیت هم هست به اسم HLK که شیلد پلاستیکی هم داره و خیلی هم کوچیکه. اون رو هم پیشنهاد می کنم.

سلام مهندس.یه پروژه ای به من دادن برد نمونه هم داره.توی برد نمونه فاز فن خروجی که میکرو تصمیم میگیره و فاز اصلی رو میده به فن.سر راه این فاز فن یه خازن پلی استر ولتاژ بالا با یه مقاومت 100 اهم بین این فاز و نول قرار گرفته.میخاستم بدونم دلیلیش چیه؟

همچنین مهندس میخاستم از 220 AC به حدود 12 ولت DC برسم.ترانس و اینا اماده هست؟یه توضیحی میدید ایجاد تغذیه مناسب برد رو

سلام، سوال خوبی هست. لطفا یک پست جدید براش بسازید تحت عنوان منبع تغذیه flyback

@Mehrad#2013 مهندس من در مورد فلای بک و روش های سوییچینگ تحقیق کردم.چیزایی که من دیدم نوشته بودن تبدیل dc به dc .کلا باید اول ترانس گذاشت و پل دیودی؟روشی هست که 220 رو بدیم به یه مدار بدون ترانس بزرگ و اون مدار dc بده؟

در مورد رله ممنون مهندس.توضیح کامل و عالی بود.
در مورد شماتیک حقیقت خودمم خیلی عجیب بود برام و بارها چک کردم ترکها رو.ولی همین اتفاق میفته.از مسول سخت افزار و التیوم اونجا پرسیدم مثل شما گفت که ممکنه soft starter و اسنابر باشه.در مورد اسنابر چیزی نمیدونم.حقیقیت درس الکترونیک صنعتی هنوز برنداشتم و فکر کنم خیلی از این طراحی ها اونجا گفته میشه.حالا نظر شما هم همون soft start هست؟

2020-07-20/1595225660-396242-photo-2020-07-20-10-22-35.jpeg
2020-07-20/1595225671-808127-photo-2020-07-20-10-22-30.jpeg
2020-07-20/1595225678-523678-photo-2020-07-20-10-22-20.jpeg
بفرمایید مهندس.خازن 630 ولته و روش هم K 223 خورده.

2020-07-22/1595394534-382843-photo-2020-07-22-09-38-16.jpeg
بفرمایید مهندس
همچنین مهندس اگه بخایم رله 12 ولت توسط میکرو کنترل بشه باید از ترانزیستور pnp در نقش سینک جریان استفاده کنیم؟

ممنون. منتظر شماتیک هم هستم.

مرسی مهندس

یک عکس هم از بقل بگیرید که ابعاد خازن رو بشه تشخیص داد.

چشم

ممنونم مهندس.عکس برد رو فرصتی بشه میفرستم.اما در مورد منبع تغذیه به نظر خودم باید طراحی کنم.چیزی بیشتر از ترانس و پل دیودی و خازن کاهش ریپل هست؟

بله، به نظر نقش جرقه گیری و soft start رو داره بازی می کنه. اگر دسترسی به اسیلوسکوپ دارید، دو سر فن رو نگاه کنید و تاثیر خازن رو ببینید.

اگر با استفاده از ترانس کاهنده بزرگ انجام بشه مشکلی نداره (البته دقت کنید که خیلی خیلی مراقب باشید و اگر می دونید دارید چیکار می کنید مدار رو ببیندید. برق شهر واقعا شوخی نداره) . ولی اگر بخواید به کوچیکی شارژر ها در بیاد باید از ترانس های fly back استفاده کنید و یک ماسفت و آی سی کنترلر و مدار فیدبک و بایاس و … لازم دارید. در مورد flyback تحقیق کنید.

سلام، رله ۱۲ ولت دقیقا مثل رله ۵ ولت درایو میشه. همون ترانزیستور npn رو استفاده کنید. کلکتور رو به رله و ۱۲ ولت وصل کنید. امیتر به گراند و بیس با مقاومت به میکرو. فقط چک کنید که ترانزیستورتون ۱۲ ولت رو بتونه تحمل کنه (اکثرا میتونن)
در مورد شماتیک: مطمئن هستید که این خازن و مقاومت مربوط به مدار فن هستن؟ به نظرم این قطعات برای قسمت منبع تغذیه مدار هستن که اونها هم از فاز و نول استفاده می کنن و کار به فن ندارن.