مشکل در راه اندازی رله

سلام من از رله های ۴۰۷۸ دو کتناله استفاده میکنم. یه ترانزیستور هم گذاشتم سر راهش. مطابق اموزش ها تو بسته بستمش . PORTB0 رو high کردم. بیس ترانزیستورو وصل میکنم بوبین رله هی قطع و وصل میشه. به vcc که وصل میکنم درست مار میکنه. رله قراره ۲۴ ولتو سوئیچ منه. رله خالی رو وصل مینم به میکرو اوکیه. وقتی سنسورو روشن میکنه هی بپبین رله قطع و وصل میشه. لطفا کمکم کنید

یک نکته دیگه هم راجع به منبع تغذیتون بگم. بعضی از این منبع ها، گراند های مجزا و ایزوله درست می کنن. یعنی اینکه کانال ۱ و کانال ۲، گراند های متفاوتی دارن و اگه دارید از هردو استفاده می کنید، با یک سیم، این گراند ها رو به هم وصل کنید. اگر با مولتی متر تست کردید و این گراند ها به هم وصل نبودن، حتما باید خودتون با یک سیم به هم وصل کنید.

من2020-05-16/1589637485-887315-image.jpeg
منبع تغذیه ای که ازش استفاده میکنم برای تستی که رو bread bord میگیرم. من بدون مقاومت R17 هم تست کردم. باز هم وقتی سنسورم وصل میشه رله قطع و وصل میکنه رو ۲۴ ولت. رلمم عوض کردم. از رله نبود. ترانزیستور tip41 گذاشتم. باز هم حل نشد. از pnp استفاده کردم منطقشو صفر کردم بازم جواب نداد. نحوه اتصالمو چندبار هم تو نت هم چیزی که خودم بستم هم چیزی که شما تو بسته توضیح دادین بستم. باز هم جواب نداد. واقعا نمی دونم کجای کارو اشتباه کردم.
ولتاژ میکرو روی ۴/۸ ولته. با اتصال رله هم باز رو ۴/۸ ولت بود یعنی موقع قطع و وصل رله هم ولتاژ میکرو ۴/۸ هست.

2020-05-16/1589611543-735171-6114e952-a110-41fb-8b81-293b94c97f96.jpeg

@Mehrad#1470
از منبع تغذیه دو کاناله.

سلام، دوست عزیز همیشه در سوال های اینچنینی شماتیک و عکس از مدارتون بذارید. به نظر میاد که شما دچار افت ولتاژ هستید و وقتی که بوبین رله رو می زنید، ولتاژ کل مدار کم میشه و میکرو ریست میشه. برای همین رله خاموش میشه و بعد که میکرو دوباره روشن شد، رله روشن میشه و به همین ترتیب. از چه منبع تغذیه ای استفاده می کنید؟ عکس و شماتیک هم برام بفرستید.

تنها چیزی که فک‌ میکنم مشکل میتونه داشته باشه پایه های ورودی و خروجی ۲۴ ولت تو رلست. که اون هم تست کردم همه پایشو از datasheet هم چک کردم

مقاومت R17 برای چی گذاشته شده؟

منظورتون از “منبع تغذیه دو کاناله” چیه؟ با مولتی متر ولتاژ vcc میکرو رو اندازه بگیرید و ببینید وقتی که رله وصل میشه، ولتاژ چقدر هست.

من متوجه جوابتون نشدم. یعنی الان همه چیز درست کار می کنه به جز وقتی که فرمان روشن رو میکرو میده و میکرو هم کار میکنه بدون لود ولی با لود کار نمی کنه؟ یعنی اگه به جای میکرو، با دست به بیس ترانزیستور ۵ ولت بدید، رله درست کار می کنه حتی با لود؟ لودتون چی هست؟
اگر اینطور هست، یک خازن حدود ۴۷۰ میکرو فاراد تا ۱۰۰۰ میکرو فاراد رو وصل کنید به vcc و gnd میکرو ببینید مشکل حل میشه یا نه. فقط دقت کنید که این خازن رو دقیقا در نزدیکترین جا به میکرو وصل کنید (اگر از bread board استفاده می کنید، به داخل همون سوراخ هایی وصل کنید که پایه های تغذیه میکرو بهشون وصل هستن)

سلام، base ترانزیستور رو دستی به ۵ ولت وصل می کنید چی میشه؟ یعنی کلا میکرو رو قطع کنید، بیس رو بزنید به ۵ ولت ببینید رله روشن میشه و روشن میمونه؟ بعد وقتی به گراند وصل می کنید چی؟ رله خاموش میشه؟
شاید مشکل از کدتون باشه. اون رو هم ارسال کنید ببینم. کلا قبل از اینکه مدار رو به میکرو وصل کنید، کل عملکرد رو تست کنید و بعد میکرو رو وارد قضیه کنید.
راه اندازی رله کار خیلی آسونی هست و مطمئنا یک جایی یک اشتباه ریز دارید. نگران نباشید، مشکل رو پیدا می کنیم.

@Hadi_ab#1484

تمام موارد فوق رو چک‌کردم. توی کد هیچ‌چیز خاصی نذاشتم.
فقط DDR پورت رو output کردم. وPORT رو high کردم که ولتاژ vcc رو پایه بیوفته. منیع تغذیه هم گراند شده. بیس رو وقتی دستی به vcc وصل میکنم کار میکنه. و اوکیه. فقط تو پایه میکرو مشکل داره. اون هم وقتی که load 24 ولت به رله وصل میشه.

بهترین راه حل برای استفاده از رله استفاده از ماژول رله 5 ولت هستش.
این ماژول تمام قطعات برای راه اندازی رله روی خودش داره.
و شما فقط کافی وصلش کنین به آردوینو و ازش استفاده کنین

کلا روش خیلی خوبی که برای حل مشکل وجود داره اینه که مدار رو ایزوله تست کنید. مثلا فقط رله رو تست کنید. بعد رله رو با ترانزیستور تست کنید. خروجی رله رو به هیچ جا وصل نکنید، بعد همه این تست ها رو با وصل بودن خروجی رله به مصرف کننده تست کنید. بعد که همه چیز کار کرد، حالا میکرو رو وصل کنید که سناریوتون رو انجام بده.