ثابت نگه داشتن جریان در یک مدار

استاد معین سلام.استاد شما در یکی از مباحثتون از ثابت بودن جریان وولتاژ متغیر در مدار مثلا در لامپهای با تعدادی led مطالبی فرمودید.وبرابر آموزه هایی که به ما دادید یاد گرفتیم مثلا با دیود زنز ویا رگلاتورهای خطی ویا سویچینگ هر ولتاژی را در نظر داریم ثابت نگه داریم.حال سوال این است اگر بخواهیم جریان را در مداری ثابت نگه داریم چکار کنیم.ودر لامپهایی که با چندین led ساخته میشوند وبا سوختن یکی ولتاژ آن به سر دیگری نمی افتد وجریان ثابت است وولتاژ را هر led به اندازه نیازش دارد چگونه جریان را ثابت نگه داشته اند.ممنون

سلام دوست عزیز، به این مدار میگن منبع جریان یا current source. (در اینترنت این عبارت رو سرچ کنید تا انواع مدارهای اون رو ببینید)
مدار های زیادی هستن که جریان ثابت مستقل از ولتاژ تولید میکنن ولی اکثر این مدارها برای جریان های کم ساخته شدن. برای جریان های بالاتر دقیقا مثل منابع ولتاژ، میان از مدارهای سوییچینگ استفاده میکنن.
به این صورت که مدار از یک ولتاژی شروع به کار میکنه و آروم آروم ولتاژ میره بالا و یک سنسور هم داره جریان رو اندازه میگیره. یک مدار فیدبک هم هست که بسته به جریان فعلی سیستم، به آی سی سوییچینگ میگه که ولتاژ رو ببره بالا یا پایین. به همین دلیل هست که اگر ال ای دی کم کنید از سیستم، خود به خود ولتاژ میاد پایین که جریان ثابت بشه.