علت هزینه برد دو رو قطعه

مگر اینکه برای لایه زیر هم باید شابلون بکشن و جای پد ها رو ماسک کنند تا روش سولدر مسک نخوره.
خب هیت سینک زیر رگولاتور هم به نوعی شابلون نمی خواد، یا شاید دقت زیاد مهم نیست در اون

سلام، شما وقتی که در لایه زیر یک plane بدون soldermask می کشید. یا یک قسمت مسی بدون سولدرمسک، این قسمت میشه روش لحیم کاری کرد. سوال من اینه که چرا شرکت های pcb هزینه ی دو رو قطعه رو خیلی بالا می برن، اونا همین کارو که می کنن، وقتی گراند رو در زیر قطعه می پاشن. خب وقتی من می خوام یک تکه هایی از مس بدون سولدرمسک بکشم ( همان پد ) چرا هزینه رو بالا میبرن. دو روقطعه به نوعی همان مس بدون سولدرمسک هست. من می خواهم در لایه زیر تکه هایی از مس روش سولدر مسک نباشه. و می خوام شرکت ها با این دید نگاه کنن، نه دو رو قطعه

از نظر شرکت pcb فرقی ندارن با هم.

@Mehrad#1283 با این اوصاف، از صحبت های شما من متوجه شدم که هزینه ی( برد دو رو ) با ( برد دو رو قطعه ) تقریبا یکی هست و از نظر شرکت های pcb چندان فرقی نداره و هزینه ی خودشان را می گیرند.
ولی هزینه ی برد دو رو قطعه در مونتاژ مکانیزه فرق می کنه.
در این سوال من بیشتر خواستم (برد دو رو ) با (برد دو رو قطعه) مقایسه بشه، و کاری با برد یک لایه ندارم

سلام، برد دو رو با برد دو رو قطعه فرق داره. برد دو رو قطعه یعنی شما یک قطعه که قراره لحیم بشه رو هم زیر برد قرار می دید ولی برد دو رو یعنی شما در زیر برد track کشیدید و باید هر دو طرف برد مس باشه. هر دو از دید شرکت های تولید pcb یکی هستن، ولی برای شرکت هایی که کار مونتاژ می کنن، قیمت مونتاژ برد های دو رو به علت پیچیدگی بیشتر در مونتاژ گرانتر هست. البته که این موضوع برای شرکت هایی صدق می کنه که مونتاژ مکانیزه دارن نه دستی. برای مونتاژ های دستی زیاد دو رو قطعه بودن فرقی نداره.
در شرکت های تولید pcb بردهایی که دو رو هستن (چه دو رو یا چه دو رو قطعه) از برد های یک رو گرانتر هستن. چرا که هم دو طرف برد مسی هست و هم اینکه باید اتصال via ها از طریق متالیزه شدن برقرار بشه. وقتی که سفارش ثبت می کنید، می تونید solder mask لایه رو و زیر رو جدا انتخاب کنید. یعنی میشه روی برد solder mask داشته باشه ولی زیرش نداشته باشه. یا اینکه بر عکس یا اینکه هر دو طرف داشته باشن. قیمت هر طرف solder mask هم برد رو گرونتر می کنه. حالا اینکه شما یک قسمت کوچیک solder mask دارید یا کل مساحت رو، زیاد فرقی ایجاد نمی کنه و پول کل اون طرف برد رو از شما می گیرن و این شرکت ها هم انقدر سرشون شلوغ هست که کسی گوش نمی ده که این برد فقط یکم solder mask داره و قیمتش کم بشه (مگه اینکه سفارش خیلی سنگینی داشته باشید).