کاربرد فیلتر و خازن بای پس در خروجی رگولاتور

خازن های بای پس بعد از خروجی رگولاتور برای چیست؟ وقتی جریان مصرف می شود، باعث افت ولتاژ می شود. و علت گذاشتن این خازن ها به این دلیل است. من متوجه این موضوع نشدم.

@gachouei#1147 واقعا پاسخ جالب و کاملی بود، خیلی ممنون. خیلی خوب متوجه شدم.

@354#1135 ایشون گفتن که با مصرف جریان، افت ولتاژ رخ می دهد، به همین دلیل خاز بای پس میزاریم، معنی این جمله رو نمی فهمم و چگونه خازن این مشکلو حل میکنه

@Mehrad#1150 سلام جناب مهندس، اگه لطف کنید در مورد سوال مربوط به react native هم پاسخ بدید خیلی ممنون میشم، چون برام خیلی مهمه که تصمیم لازم رو بگیرم.با تشکر

اگه شما برای هرکدوم از مصرف کننده های مدار (هر قطعه ای که احتیاج به vcc و gnd داره) یک خازن 100nf و یک خازن بزرگتر بذارید ضرری نداره. قطعا سود هم خواهد داشت.

@gachouei#1147 استفاده بیش از حد از خازن در جاهایی که شاید خیلی هم ضروری بنظر می رسد، مشکلی در مدار بوجود نمی آورد. مثلا تقریبا هر جا دلم خواست بزارم اگه نفعی نداشته باشه، میتونه ضرر داشته باشه؟

@gachouei#1133 فک کنم این برای خازن های بای پس قبل از رگولاتور هستش نه برای خازن های بای پس بعد از رگولاتور.

خازن های بزرگ باعث این قضیه میشن. خازن هایی که ما برای نویزگیری و بای پس استفاده می کنیم تاثیرشون قابل چشم پوشی هست.

@Mehrad#1170 استاد استفاده زیاد از خازن و سلف باعث InRush Current بالاتر نخواهد شد؟

@Mehrad#1150 لطف دارید مهندس.
داریم درس پس میدیم.

سلام دوست عزیز، اول تشکر می کنم از جناب آقای گچویی که پاسخ کامل دادن.
همه این موارد به طور کامل در بسته توضیح داده شده. در آزمایش های انتهای فصل هم به صورت عملی خازن های بای پس استفاده شدن.

@gachouei#1140 همینو میتونید کامل تر توضیح بدید؟

@354#1145 بطور کلی تاثیر نوسانات سایر عناصر مدار، به قسمت های دیگه کمتر میشه
کلا اگه بخایم دلیل واسش بیاریم بنظرم بیشتر این دوتا هستن که خود مهندس گفتن
دلیل اول: خازن با ظرفیت پایین برای حذف نویز های فرکانس بالا. چون امکان دارد خطوط گراند و تغذیه نویزهای فرکانس بالایی داشته باشن که ممکنه این نویز از خود منبع تغذیه سوئیچینگ هم باشه. برای حذف این نویزها از خازن های با ظرفیت پایین استفاده میکنن.

دلیل دوم: خازن با ظرفیت بالا برای حذف نویز های فرکانس پایین و جبران افت ولتاژ. که به عنوان جبران افت ولتاژ استفاده میشه. مثلا زمانیکه یک خازن Bypass با ظرفیت بالا با هدف اینکه اون یک قطعه ی ذخیره کننده ی ولتاژ هست در مدار قرار میدیم تو این حالت خازن Bypass در زمانی که IC به جریان زیادی نیاز داره بهش کمک میکنه و از خاموش شدن IC جلوگیری می کند.
بنظرم کلا باید خازن Bypass برای تمام آیسی های مدار قرار بگیره. چونکه اگر افت ولتاژی بخاطر یکی از آیسی ها داخل مدار ایجاد بشه، رو کل مدار تاثیر میزاره و میتونه میکروکنترلر روی بورد رو توی اون لحظه خاموش کنه
حالا این دو تا دلیل میتونه قبل و بعد رگولاتور اتفاق بیفته
بنظرم یه سر به این لینک بزنید دوست عزیز
اطلاعات بسیار خوبی نوشته
https://uboard.ir/blog/topic/خازن-Bypass-در-PCB.p48

@gachouei#1147 خیلی ممنون بابت توضیحات تون

@354#1136 درست میفرمایید شما
خب اینام جز دسته ی نویز ها قرار میگیره
حالا از نو ع افت ولتاژ یا جریان و و و
حالا مهندس خودشون میان کامل توضیح میدن

@354#1132 اگر درست یادم مونده باشه مهندس گفتن که برای نویز گیری هست و مثل یه صافی عمل میکنن که صاف بشه و مقدار عددی خازن رو تو بازه های مختلف میزارن که نویز های سطح پایین و سطح بالا رو بگیرن. حالا مهندس خودشون میان و میگن اگر که اشتباه نکرده باشم.