کاهش ولتاژ توسط دیود قبل از پل دیود

سلام استاد معین.در برخی بردهاجریان متناوب قبل از رسیدن به سر پل دیود توسط یک دیود کاهش می یابد وخروجی که یک ولتاژ dc نیم موج است به یکی از پایه های acپل دیود داده میشود.آیا نیم موج بودن این ولتاژ تاثیری درکارکرد درست پل دیود ایجاد نمیکند.لطفا توضیح دهید.ودوم اینکه اگر مشکلی ایجاد نمیکند بهتر نیست از دو دیود یکی برای فاز ودیگری برای نول استفاده گردد.ممنون

سلام دوست عزیز، آیا مطمئن هستید که قطعه دیود هست؟ فیوز نیست؟ چون وجود دیود قبل از یک پل دیود کمی عجیب هست. آیا میتونید شماتیک و یا یک عکس از برد مورد نظر ارسال کنید؟

سلام مجدد استاد. در بسته تعمیرات لوازم خانگی استاد جداری برد یک همزن گوشت کوب را توضیح میده وبه این موضوع کاملا اشاره میکنه که برای کاهش ولتاژ قبل از پل دیود از یک دیود استفاده شده است. ودر برد همزن بصورت تصویری به این موضوع اشاره میکند وهمچنین میگوید پعد از پل دیود این کار بی معنی است حتما باید قبل از پل دیود انجام داد.واگر بنده این مورد سوال کردم چون برام عجیب بود.ممنون اگه لازم است توضیح بدید.سپاس

20231104_235351
برد گوشت برقی گاسونیک که استاد جداری تشریح میکند

سلام دوست عزیز، دیود قبل از پل دیود، عملا نصف سایکل سینوسی رو قطع میکنه باعث میشه به جای تمام موج شما نیم موج بگیرید. بنابراین ممکن هست که برای کنترل دور موتور از یک دیود استفاده شده باشه. مثلا فرض کنید که دستگاه دور کند و تند داره. اگر یک دیود در مسیر باشه، یکسوساز شما نیم موج میشه و عملا ولتاژ موثر منتقل شده نصف میشه و اگر دیود در مسیر نباشه، یکسوساز تمام موج میشه و کل ولتاژ به صورت یکسو شده به موتور میرسه. شاید اون دیود با دکمه کنترل دور موتور در مدار به صورت مشروط قرار میگیره.
با توجه به کیفیت عکسی که ارسال کردید، نمیشه برد رو تحلیل کرد. اگر شماتیکی از این برد یا هر برد دیگری که قبل از پل دیود از یک دیود دیگه استفاده شده رو ارسال کنید میتونیم با هم تحلیلش کنیم که دلیل استفاده از پل دیود رو متوجه بشیم ولی احتمالا همون موردی هست که توضیح دادم.