حفاظت کاتدیک لوله و مخازن

با سلام
دو تا سوال داشتم
1- در طراحی و اجرای مخازن مربوط به آب که در شرکت پتروشیمی ما انجام شده، طراح حفاظت کاتدیک انجام نداده. و پیمانکار هم طبق نقشه عمل کرده. آیا بعد ها مشکلی پیش نمیاد؟ البته زیر سازی مخزن از آسفالت تشکیل شده و سطح تماس مخزن با خاک صفر هست.
2- برای اینکه درجه خوردگی مخزنی که خدمتتون عرض کردم کمتر بشه آیا الان که مخزن ساخته شده و هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده راه حلی وجود داره که این نگرانی رو رفع کنیم که بعد ها مشکلی پیش نیاد؟؟
ممنون

1 پسندیده

سلام و درود
در پاسخ به سوالات شما

1- هر گونه تماس سازه فلزی با زمین می تواند تبعات خوردگی در پی داشته باشد. آسفالت نیز از این امر مستثنی نیست. درست است که آسفالت غیررساناست و در حالت عادی نسبت به خاک، خورندگی کمتری دارد؛ لیکن نواحی در زیر ورق کف مخزن وجود دارد که با لایه آسفالت تماس ندارد و فاصله هوایی موجود بین ورق فولادی و لایه آسفالت در صورتی که رطوبت به زیر مخزن نفوذ کند یا در اثر پر و خالی شدن مخزن و تعرق و … باعث ایجاد خوردگی موضعی شده و اگر تدبیری برای این نواحی اندیشیده نشود، سوراخ شدگی و نشتی را به دنبال خواهد داشت.

2- سیستم حفاظت کاتدی برای مخازنی که لایه عایقی نشت گیر (ژئوممبران) ندارند، حتا پس از ساخت و بهره برداری مخزن نیز قابل اجرا می باشد. در صورت وجود لایه عایقی در فونداسیون، سیستم حفاظت کاتدی جدید قابل اجرا نمی باشد یا با روش های بسیار سخت و پیچیده قابل اجرا می باشد. در چنین شرایطی، استفاده از مواد بازدارنده فاز بخار (VCI) و تزریق آن به زیر ورق کف مخزن از طریق ایجاد سوراخ هایی در کف، امکان پذیر خواهد بود.