تفاوت گراند دیجیتال با گراند آنالوگ

بله، و کاملا نزدیک ورودی اصلی گراند به مدار.

من قسمتی از جوابی که بالاتر دادم رو مجدد ارسال می کنم:
“معمولا این دو گراند رو نزدیک منبع تغذیه از هم جدا می کنن (توپولوژی استار). در بعضی مدارها حتی لازم هست که بین این دو گراند از سلف استفاده کنید. (مثل فریت بید)”
گراند در همه جای مدار گراند هست و فرقی با هم ندارن. ولی شما بهتر هست که از اونجایی که گراند اصلی وارد مدار شده (مثلا از باتری یا منبع تغذیه یا حتی usb)، گراند قسمت های آنالوگ مدار رو با یک track ببرید و گراند قسمت های digital رو با یک track دیگه. و این دو مسیر با اینکه عملا یک مسیر هستن (در دو گراند هستن)‌ فقط و فقط نزدیک منبع تغذیه به هم اتصال پیدا کنن و در بقیه قسمت های مدار انگار که با هم خصومت شخصی دارن!!! از همدیگه دور نگه داشته بشن. اینکه کدوم گراند ها آنالوگ هستن رو معمولا روی چیپ ها به عنوان gnd a که a به معنی آنالوگ هست مشخص میشن. استفاده از یک فریت بید هم میتونه برای نویز های خیلی شدید آنالوگ مفید باشه ولی اتفاق خیلی خیلی نادری هست و همین موارد رو رعایت کنید کافی هست.

@Mehrad#1057 خیلی ممنون این بار کامل متوجه شدم. حالا یک سوال در مورد اون سلفی که گفتید، این سلف اگه فرضا قرار داده بشه در مسیر ترک آنالوگ هست؟

تفاوت گراند دیجیتال با گراند آنالوگ چیه؟
اگر گراند از خازن بای پس رد شده باشه و صاف شده باشه بهش میگن گراند دیجیتال؟
آیا vcc دیجیتال با vcc آنالوگ تفاوت دارد؟

@Mehrad#1035 نحوه جدا کردنشون چجوریه؟ با سلف و یا خازن و یا مدار خاصی داره

@Mehrad#1035 دقیقا متوجه جوابتون نشدم، یعنی قطعات آنالوگ باید گراندشون هم آنالوگ باشه؟ مثلا با یک فریت بید دو شاخه از یک گراند رو جدا کنیم. گراند آنالوگ رو به قطعات که از adc استفاده می کنند بدم. و اون شاخه رو به قطعاتی که دیجیتال هستن، بدیم

گراند دیجیتال و آنالوگ از لحاظ سطح ولتاژ با هم فرقی ندارن. ولی قسمت های آنالوگ مدارها همیشه نویز بیشتری تولید می کنن. (در واقع نویزی که تولید می کنن از لحاظ ماهیت با نویز قسمت دیجیتال متفاوت هست) و برای همین معمولا این دو گراند رو نزدیک منبع تغذیه از هم جدا می کنن (توپولوژی استار). در بعضی مدارها حتی لازم هست که بین این دو گراند از سلف استفاده کنید. (مثل فریت بید)
همه این موارد داخل بسته به طور کامل و با ذکر مثال توضیح داده شدن.