کتاب و زبان برنامه نویسی

سلام، برای یادگیری زبان C بهترین کتابی که می تونم بهتون معرفی کنم کتابی هست که خود سازنده این زبان نوشته.
اسم کتاب : The C Programming Language
نویسنده: Dennis Ritchie
با خوندن این کتاب می تونید به خیلی از مفاهیم زبان C مسلط بشید. توی این بسته عمدتا ما با C و C++ کار می کنیم. در فصل مربوط به اینترنت اشیا و تمرین آخر دوره قسمتی از پروژه در فضای وب انجام میشه و از تکنولوژی های HTML، CSS‌ و JavaScript استفاده میشه.
دقت کنید که HTML و CSS زبان برنامه نویسی نیستن و بیشتر زبان نشانه گذاری هستن. برای دوستانی که علاقه به فضای وب و وبسایت ها دارن پیشنهاد می کنم که زبان javascript رو یاد بگیرن (این زبان بر خلاف اسمش، ارتباطی با زبان java نداره) این زبان هم در زمینه وب کاربرد داره (هم سمت کاربر و هم سمت سرور) و هم باهاش میشه اپ اندروید و ios نوشت و هم میشه باهاش نرم افزار های تحت ویندوز و مک و لینوکس نوشت. الان از جمله محبوب ترین زبان های دنیا هست و برای همین کاربردهاش خیلی زیاد شده. در زمینه الکترونیک هم در فصل آخر میبینید که ما چطوری با این زبان با یکی از بردها ارتباط برقرار می کنیم و از طریق وب، دستگاه رو کنترل می کنیم.
ولی در کل من خودم آموزش های آنلاین رو ترجیح میدم. توی گوگل واژه tutorial رو به انتهای هر تکنولوژی بچسبونید و سرچ کنید و از مطالب به روز استفاده کنید. برای خود زبان ‌c هم به نظرم بعد از اینکه مفاهیم دوره رو کامل مسلط شدید و تمرین کردید، برای خودتون یک پروژه فرضی تعریف کنید و سعی کنید اون دستگاه فرضی رو بسازید. توی راه ساختش با مشکلاتی مواجه میشید که می تونید با سرچ کردن جوابش رو پیدا کنید و اینطوری کلی با تجربه و کم کم حرفه ای میشید. این رو بدونید که همه برنامه نویس هایی که حتی خیلی حرفه ای هستن، به سایت هایی مثل stackoverflow که جایی برای سوالات برنامه نویسی هست سر میزنن.

سلام جناب مهندس معین عزیز
دوتا سوال داشتم
1- قصد تهیه کتاب آموزش برنامه نویسی دارم که بتونم تمرینات بیشتری انجام بدم و با دستورات بیشتری آشنا بشم و سوالم اینه که از اونجاییکه من اواسط دوره هستم و نمیدونم تا پایان دوره چه زبان هایی کار میشه و اینکه کدوماش مهمتره لطف میکنید بگین که چه زبان هایی کار شده و واقعا لازمه ی بازار کار هست که باید تسلط بهش داشت؟
2- پیشنهاد خودتون چیه؟ چه کتاب هایی بهترن و پیشنهاد خوندنش رو میدین و واقعا ارزش خوندن داره؟

@Mehrad#837 ممنونم از لطفتون