تغییرات فرکانس و ولتاژ در موتور

با سلام
در بسته اشاره شده که ما مجاز به افزایش ولتاژ و کاهش فرکانس موتور نیستم. و اشاره میشه زمانی از درایو استفاده میکنم درایو نسب ولتاژ به فرکانس را ثابت نگه میدارد. در حالی که در مثال هایی که میزنید از فرکانس هاس زیر ۵۰ هم مثال میزنید!!. در واقع سوالم رو به شکل زیر مطرح میکنم
فرض کنید موتور سه فازی با ولتاژ 380 و فرکانس 50 داریم
زمانی از درایو استفاده میکنیم آیا فرکانس میتواند کاهش یابد مثلا بیاد زیر ۵۰ هرتز ؟ ولتاژ میتواند افزایش یابد مثلا بره بالاتر ۳۸۰؟
آیا میتوان گفت بالا رفتم ولتاژ یا کاهش فرکانس مهم نیست و مهم ثابت نگه داشتن شار مغناطیسی است یعنی اگر ولتاژ را بالا بردیم( بالاتر از ۳۸۰) فرکانس را هم بالا ببریم تا شار ثابت باشد و اگر ولتاژ را پایین آوریم فرکانس را هم پایین بیاوریم؟

1 پسندیده

با سلام
به طور کلی در الگوریتم کنترلی V/F ، برای ثابت نگه داشتن شار موتور، نسبت ولتاژ و فرکانس ثابت نگه داشته می شوند.
در حالتهای خاص این نسبت تغییر داده می شود.
برای مثال در سرعتهای خیلی پایین برای افزایش گشتاور راه اندازی، لازم هست که مقدار شار افزایش پیدا کنه، که در این حالت ولتاژ رو بالا میبریم.
مثال بعدی، در سرعتهای بالاتر از سرعت نامی موتور، به دلیل اینکه ولتاژ از ولتاژ شبکه نمیتونه بیشتر باشه، با افزایش فرکانس نسبت ولتاژ به فرکانس کاهش پیدا میکنه که بهش field weakening هم میگن.
در مورد سوالی که پرسیدین آیا فرکانس میتونه از ۵۰ کاهش پیدا کنه، این موضوع دقیقا دلیل استفاده از درایو هست که این امکان رو به شما میده به جای فرکانس ثابت ۵۰ هرتز، در سایر فرکانسها هم بتونید موتور رو ران کنید.
سپاس

1 پسندیده

سلام
ممنون بابت توضیحات. ولی هنوز کاملا متوجه نشده ام. آیا زمانی از درایو استفاده میکنیم ولتاژ میتواند از ولتاژی که روی موتور نوشته شده بالاتر رود؟ فرکانس میتواند از فرکانسی که روی موتور نوشته شده پایین تر بیاید؟

Reminder