استفاده از رگولاتور بعد از منبع تغذیه

سلام وقت بخیر جناب مهندس معین
جایی در پاسخ به سوالات دوستان گفته بودین که در مدارتون حتما از رگولاتور استفاده کنید و خروجی منبع رو مستقیما به ورودی مدار وصل نکنید اول میخواستم بدونم که چرا و بعدش حالا اگه منبع ما شارژر موبایل باشه که خروجی ولتاژش 5 ولت هست آیا میتونیم از رگولاتور استفاده کنیم یعنی به ورودی رگولاتور 5 ولت بدیم و از خروجی آن نیز 5 ولت بگیریم

سلام دوست عزیز، علت اینکه من همیشه پیشنهاد میکنم که از رگولاتور استفاده بشه این هست که شما بعد از اینکه مدارتون آماده شد، یک پایه مثبت و یک پایه منفی داره که باید به منبع تغذیه وصل بشه و خیلی وقت ها ممکن هست که ولتاژ اشتباهی به ورودی داده بشه و کل مدار شما بسوزه. بنابراین استفاده از رگولاتور رو همیشه پیشنهاد میکنم که هم ولتاژ شما رو فیکس میکنه و هم جلوی over voltage رو میگیره.
رگولاتورها برای فیکس کردن ولتاژ، خودشون نیاز به کمی ولتاژ دارن. این عدد معمولا از ۰.۳ ولت تا ۱.۵ ولت بسته به نوع رگولاتور داره. رگولاتورهایی که ولتاژ کمی نیاز دارن رو بهشون میگن low drop.
به هرحال شما معمولا برای اینکه ۵ ولت خروجی بگیرید، باید حدود ۵.۶ ولت ورودی داشته باشید.
اگر فاصله ورودی و خروجی مطلوب شما خیلی کم هست، چاره ای نیست و نمیتونید از رگولاتور استفاده کنید. در این حالت ها از روش هایی مثل استفاده از دیود زنر هم میتونید استفاده کنید.
با وجود میکروهای ARM الان ولتاژ اکثر سیستم های به 3.3V رسیده و ورودی ۵ ولت شارژر موبایل رو میتونید به راحتی به ۳.۳ تبدیل کنید.

1 پسندیده