محدود کردن اتصالی در برد

سلام
با دانستن وجود اتصالی در برد( پاور یا فرمان ) چطور میشه اتصالی رو محدود به نقطه خاصی کرد بدون اسپری فریز و دوربین و رزین منظورم با مولتی متر هست ؟

سلام دوست عزیز، شما با مولتی متر به تنهایی نمیتونید محل اتصال کوتاه رو پیدا کنید ولی با توجه به خود مدار، میشه یک سری آزمایش کوچک کرد که محل اتصال کوتاه حدودی پیدا بشه. به نظرم دو مسیری که با هم اتصال کوتاه کردن رو بررسی کنید و ببینید چه قطعاتی وجود داره که این دو مسیر رو به هم وصل کرده؟ اگر سوکتی وجود داره که بردها رو به بردهای دیگه وصل میکنه، همه رو قطع کنید. برد رو ایزوله کنید. اگر امکانش هست، قطعات رو دونه دونه از مدار خارج کنید و ببینید تاثیری داره یا نه. یک روشی که من خودم پیشنهاد نمیکنم ولی در شرایط خاص میتونه برای تعمیر دستگاه خودتون کمک کنه، قطع کردن مسیرهای مسی هست. میتونید با یک کاتر، از یک جایی به بعد یک مسیر مسی رو قطع کنید و ببینید که اتصالی قبل از اون هست یا بعد از اون. (این روش به برد آسیب میزنه و باید بعدش مسیر آسیب دیده رو ترمیم کنید و هیچوقت مثل روز اولش نمیشه و فقط در صورتی که این آسیب قابل قبول هست اینکار رو بکنید.)
روش دیگه این هست که ببینید کجای مدار گرم میشه، این رو با دست هم میشه تست کرد (لطفا خیلی مراقب سوختگی باشید. راه درست استفاده از اسپری فریز هست). قسمتی که داغ میشه معمولا بوی سوختگی هم میده. در مدارهای بزرگ دنبال کردن بو میتونه شما رو به محل اتصالی نزدیک کنه.
در بعضی موارد با توجه به نوع مدار و نوع منبع تغذیه، میشه جریان رو محدود کرد و کم کم جریان رو وارد مدار کرد تا قسمتی که گرم میشه رو پیدا کنید.‌(این روش میتونه برای بعضی مدارها مخرب باشه. حتما مدار رو بررسی کنید قبلش)

2 پسندیده