استفاده از دیود جهت کم کردن دور موتور

سلام و عرض ادب استاد عزیز . آیا میتوان برای کم کردن همیشگی دور یک فن AC ، از یک دیود در مسیر برق ورودی آن استفاده کرد ؟ آیا با این کار دور آن نصف میشود ؟ متشکرم

سلام دوست عزیز، موتورهای ac در حالت کلی برای عملکرد صحیح نیاز به کل موج سینوسی دارن و دیود روی ورودی میتونه عملکرد موتور رو دچار مشکل کنه.

1 پسندیده

خیلی ممنونم از شما . اما چون من این تکنیک و ( اگر درست فهمیده باشم ) در سشوار دیده بودم که با استفاده از دیود دور موتور را کاهش میدهند ، این فکر و کردم .

کلا موتورهای ac انواع زیادی دارن. بهتون پیشنهاد میکنم کتاب های ماشین های الکتریکی که در رشته برق تدریس میشن رو بخونید.
در حالت کلی، موتور های ac نیاز دارن که یک میدان دوار (چرخنده) داخلشون ایجاد بشه که باعث چرخش روتور بشه. بنابراین اکثرا به کل سیگنال سینوسی نیاز دارن و اگر شما نصف سینوس رو بهشون بدید، درست کار نمیکنن و مخصوصا در گشتاور دچار مشکل میشن.
یکی از بهترین روش های کنترل دور موتور های ac، استفاده از کنترل فرکانس هست. به این صورت که برق ورودی رو تبدیل به dc میکنن و بعد با استفاده از اینورتر اون رو سینوسی با فرکانس دلخواه میکنن.
در مورد سشوار باید بگم که قبلا به این صورت بود که موتور اون dc بود و داخلش پل دیود داشت و با تغییر طول المنت که میشه مقاومت ورودی موتور، دور اون کنترل میشد.
اما الان بیشتر سشوار ها از موتورهای یونیورسال استفاده میکنن به این معنی که این موتور هم با dc کار میکنه و هم با ac و این باعث میشه که الزاما نیازی به قسمت منفی سینوسی نداشته باشن و با دیود میشه دور اون ها رو کنترل کرد. از همین نوع موتور معمولا در جاروبرقی هم استفاده میشه و باعث میشه بشه دور اون رو با مدار دیمر کم و زیاد کرد.

2 پسندیده

خیلی ممنون استاد . واقعا توضیخ کامل و خوبی بود . ممنون از مرجعی که معرفی کردید . امیدوارم که سلامت باشید.