لامپ تست و دیمر

سلام جناب معینی ، وقت بخیر . دو سوال داشتم .1- آیا آزمایش با لامپ تست در هر وسیله ای جوابگو هست ؟ بعنوان مثال یک المنت کتری برقی را هم میشود با لامپ تست آزمایش کرد و نتیجه آیا درست است ؟ من یک کتری برقی را با لامپ تست آزمایش کردم و لامپ روشن میشد ، در حالیکه وقتی بدون لامپ به برق وصل میکنم هیچ مشکلی نبود و دستگاه درست کار میکرد . 2 - آیا یک دیمر را میتوان برای انواع مصرف کننده ها استفاده کرد ؟ مثلا دیمری که برای لامپ رشته ای است را میتوان برای یک فن هواکش هم استفاده کرد ؟ آیا دیمر برای مصارف مقاومتی با دیمر برای مصارف سلفی متفاوت است ؟ متشکرم

سلام دوست عزیز، دقت کنید که شما لامپ تست رو به صورت سری با دستگاه قرار میدید و در یک مدار سری، جریان لامپ و دستگاه برابر هستن.
نکته دون اینکه لامپ وقتی روشن میشه که جریانی ازش عبور کنه. حالا اگر دستگاه شما اتصال کوتاه کرده باشه، جریان خیلی زیادی میخواد عبور بده و این جریان از لامپ هم رد میشه و لامپ روشن میشه و شما متوجه میشید که اتصال کوتاه دارید. مقاومت لامپ هم باعث میشه که فیوز نپره و جریان دستگاه هم محدود بشه.
ولی اگر دستگاه شما به خودی خود جریان بالایی مصرف بکنه (حتی وقتی که دستگاه سالم هست)، این جریان از لامپ شما هم عبور میکنه و لامپ روشن میشه. علت اون مشاهده ای که در مورد کتری برقی داشتید هم مصرف بالای کتری هست.

در مورد سوال دومتون در مورد دیمر:
کاری که دیمر انجام میده، در واقع بریدن سیگنال سینوسی برق هست. یعنی مثل این میمونه که برق رو با سرعت قطع و وصل میکنه. برای همین دیمر ها رو بهتره فقط برای بار های مقاومتی استفاده کنید.

سپاسگذارم آقای مهندس
یعنی دیمری مخصوص بارهای سلفی موجود نیست ؟

سلام، برای کنترل بارهای سلفی یا از روش VFD استفاده میکنن به این معنی که فرکانس سیگنال رو تغییر میدن و یا با pwm میشه با روشن و خاموش کردن های مکرر بار رو کنترل کرد.

1 پسندیده