کلاس کیفی هوای فشرده

سلام.روزبخیر.برای طراحی یک خط هوای فشرده که برای تامین هوای فشرده بگ فیلتر های صنایع فولادی و معدنی استفاده خواهد شد از چه کلاسی برای طراحی باید استفاده کنیم؟ممنون
بگ فیلترها نیاز به یک هوای فشرده ای دارند که از بالای فیلترها کار تکاندن وتمیز کاری فیلترهای پارچه ای رو انجام دهند

سلام و درود فراوان

وقت بخیر

با توجه به اینکه مهم ترین آیتم ها در این مبحث رطوبت و روغن موجود در هوای فشرده میباشد که بایستی کنترل شود لذا بنا به تجربه و پروژه های مشابهی که داشته ام میزان روغن موجود نباید بیشتر از 0.01 میلی گرم بر متر مکعب یعنی کلاس 1 و میزان رطوبت و نقطه شبنم حداقل کلاس 4 باشد ، لذا چون معمولا در این نوع صنایع از کمپرسورهای اویل اینجکت استفاده میشود ، بایستی فیلتراسیون مناسب ، روغن مناسب و سرویس های دوره ای منظم انجام گردد تا مشکل روغن دهی کمپرسورها در خط ایجاد نگردد .

با تشکر فراوان

ارادتمند عرب

1 پسندیده

سلام استاد وقتتون بخیر
سوال اولم اینه که مثلا برای تجهیزات ابزار دقیقی که توی صنعت استفاده می کنیم، چه کلاس هوایی مناسبه؟ این کلاس هوا رو طبق تجربه و عرف مشخص می کنن یا اینکه تو Data Sheet تجهیزات هست؟
سوال دومم اینه که وقتی ما جریان خروجی رو بصورت 1-3-1 مورد نیاز داریم، یعنی اینکه PDP ما در طول زمان جذب باید بین -20 تا -40 درجه سانتی گراد باشه؟

1 پسندیده

سلام و درود

وقت بخیر

در خصوص سوال اول به استحضار میرسانم که تجهیزات ابزار دقیق نیاز به هوای فشرده با کیفیت بالا دارند اما باید به توصیه سازنده و همچنین نوع تجهیز ابزار دقیق توجه کرد ، به عنوان مثال یک تجهیز ابزار دقیق نیاز به کلاس 1-4-1 دارد و تجهیز دیگری 1-1-1 .

در خصوص سوال دوم معروض میدارم کلاس 3 نقطه شبنم 20- بوده و کمتر از آن قابل قبول نیست ولی بالاتر مشکلی ندارد یعنی عدد 25- قطعا کیفیت بهتری خواهد داشت و مورد قبول تر است تا 18-

با درود